Domov Doporučujeme

Řezané květiny v bytě – víte, jak je správně rozmístit?

Chcete – li mít domov s příjemnou atmosférou, oživte jej řezanými květinami, které se hodí téměř do každé místnosti. Každý prostor vašeho domova je nějakým způsobem využíván.

S tím samozřejmě souvisí nejen jeho zařízení, ale i doplňky, tudíž i květiny. Měly by jej zkrášlovat, ale myslete, při jejich umísťování, na potřeby všech členů vaší domácnosti (čtyřnohé mazlíčky nevyjímaje). Máte – li malé děti, měli byste se vyhýbat růžím s trny či květinám alergenním (například hyacinty, královské lilie, amaryllisy či různé traviny). Mějte na paměti, že některé jsou jedovaté (konvalinky, narcisy). Dekorace z řezaných květin se asi nejvíc hodí do obývacího pokoje, ale my si řekneme, jak je to s dalšími částmi našeho bytu.

Chodba

Je to první místo, do kterého vcházíme při vstupu do domu či bytu. Pokud jej dozdobíme květinami, zpříjemníme tak nejen sobě, ale i případné návštěvě první okamžiky. Do tohoto místa jsou vhodné vyšší kytice v zajímavých nádobách. Mohou klidně působit jako dominantní prvek.

Kuchyně

Při umísťování řezaných květin do kuchyně bychom měli mít na paměti, že není vhodné vázu postavit blízko mísy s ovocem. Díky dozrávání plodů vzniká etylén, který zkracuje životnost květin. Jídelnímu stolu dodají květiny, umístěné v jeho středu, šmrc, ale pozor na jejich velikost a vůni.

Obývací pokoj

Tato část bytu je asi místo, kde trávíme nejvíce času, relaxujeme zde. Květiny zde doplňují a zpříjemňují atmosféru. Ve volném rohu může být větší kytice, na konferenční stůl se zase hodí květiny spíše drobnější.

Dětský pokoj

Tady se mnohdy odehrávají „polštářové bitvy“. Je tedy na zváženou, zda do této místnosti nějaké řezané květiny umístíte. Nicméně pokud má pokoj i „holčičí osazenstvo“, je vhodná malá kytička na psací stůl či okenní parapet. Chceme – li se vyhnout případnému rozlití vody, zkusme využít květiny v zápichu do aranžovací hmoty.

Ložnice

Do této místnost se hodí jednodušší kytice umístěná na komodě či nočním stolku. Vyhýbejme se květinám se silnou vůní, mohly by rušit náš klidný spánek. Ideální květinou může být třeba levandule, která vyvolává uklidnění.