Uncategorized

Boubínský prales

Boubínský prales je unikátní rezervace uprostřed Šumavy. Nachází se v okrese Prachatice a dostanete se sem po silnici přes Volary a Lenoru, která je důležitým centrem pro turisty.

Lenora je východiskem pro výlety na Boubín, vodáci zde mají start při sjíždění Vltavy, prochází tudy cyklomagistrála a výhodou je i vlakové a autobusové spojení.

Nejlepším způsobem poznávání Boubínského pralesa je procházka po naučné stezce kolem oploceného pralesa. Stezka začíná u malebného Boubínského jezírka, je dlouhá necelé čtyři kilometry a na jejích osmi zastávkových místech se dočtete všechny potřebné informace o unikátním pralese. Dozvíte se o květeně a dřevinách pralesa, o ptactvu i zvířatech, která tu žijí. Kolem Boubína vedou však i další značené trasy, jako například z Kubovy Hutě se dostanete k Johnovu kameni, který nese jméno iniciátora založení Boubínské rezervace. Kolem jezírka je značená cesta do Zátoně, kde je m.j. i železniční stanice. Podrobné informace o Boubínu můžete získat v Idině pile, kde je infocentrum.

Samotný prales je unikátní, jelikož vzniká bez přičinění člověka. Je divoký, složitý a také zdravější, než okolní lesy. Ze starých pařezů rostou mladé stromky a smrky dorůstají do výše až 50 m. Zároveň je prales i muzeem přírodních zvláštností. Kmeny jsou všelijak pokroucené, kořeny propletené, kůra stromů vrásčitá a všude je plno vývratů a tlejících stromů. Spolu s drobnými živočichy, ptáky, netopýry, veverkami i dravci všechno tvoří jedinečný harmonický celek.

Prales je součástí rezervace a pásma, kde je zákaz těžby dřeva. Proto se mu umožňuje jeho rozšiřování mimo pralesní jádro. I okolí Boubínksého pralesa stojí za procházku. Ať vyrazíte na kteroukoliv stranu, narazíte na přírodní zajímavost.

Kromě přírodních unikátů je však okolí Boubínského pralesa přitažlivé i spoustou kulturních pamětihodností. Najdete zde zříceniny hradů, zapomenuté sklárny, muzea, kapličky i kostely v šumavských vesničkách. Je tu množství pěších tras i cyklostezek, ale i mnoho odlehlých tichých míst, kde budete naprosto sami.