Zdraví

Vyzkoušejte život podle denního cyklu

Každá naše činnost vyžaduje určitou denní hodinu. Podívejte se, co je v kterou denní dobu vhodné a co nikoli.

4:00 – 6:00 hodin

Naše tělo se pomalu začíná probouzet, zrychluje se tvorba hormonů. Velmi dobře je na tom naše krátkodobá paměť. Pokud je před vámi nějaká zkouška, je to vhodný čas pro opakování. Pokud vstanete do půl 7, bude mít vaše tělo dostatek energie pro celodenní činnosti.

6:00 -8:00 hodin

V tomto časté nám nejvíce pracují plíce. Je to tedy ideální doba pro cvičení. Vyhněte se spěchu a stresu. Vypijte si ranní šálek čaje. Nyní je ideální čas pro nastartování našeho metabolismu.

8:00 – 9:00 hodin

Čas vhodný pro snídani. Pokud tělu nedodáte potřebnou energii, budete po celý den unavení a právě v tomto čase je tělo připravené pobrat si z kvalitní snídaně vše potřebné.

9:00 – 11:00 hodin

Kolem jedenácté nastává dopolední vrchol výkonnosti, nejlépe se soustředíme, přijímáme nové poznatky a zvládáme téměř každý úkol. Zpomalit by nás mohl pouze alkohol a těžké jídlo.

11:00 – 13:00 hodin

Ideální čas pro oběd. Ranní jídlo má již žaludek zpracované. Pokud budete posouvat obědový čas na později, můžete si přivodit zdravotní obtíže. Na oběd si vyhraďte čas, měl by probíhat v klidu. V tomto čase nastává mírný útlum. Ideální je pokud můžete vyrazit na krátkou procházku.

13:00 – 14:00 hodin

Stáváme se otupělejšími, naše tělo tráví oběd. Naše výkonnost v tomto období klesá téměř o pětinu, proto bychom se měli věnovat jednodušším činnostem. Ideální je krátká procházka nebo malé zdřímnutí, samozřejmě v rámci možností.

14:00 – 18:00 hodin

Naše aktivita opět stoupá, kolem 17. hodiny jsme schopni extrémních reakcí a dobrého zapamatování si. Je to tedy ideální doba pro výuku něčeho nového. Vhodná je i manuální činnost. Mezi 16:00 – 18:00 je ideální čas na jakýkoli druh pohybu.

Po 18:00

Celo se začíná uvolňovat po celodenním napětí, je čas na lehkou večeři, případně rodinnou debatu. Poslední jídlo je vhodné konzumovat do půl 8. je potřeba nechat tělu přes noc dostatek odpočinku.

Od 22:00 se začínají regenerovat buňky a nejzazší čas k ulehnutí je kolem 23:00 hodin.