Víte co jsou polyfenoly a proč jsou pro nás tak důležité?

Polyfenoly jsou látky nacházející se v rostlinných materiálech. Rozdělují se do několika skupin:

Lignany jsou obsažené například ve lněném semínku, luštěninách, ovoci a některých druzích zeleniny.

Flavonoidy jsou lidskému tělu nejvíce prospěšné. Pomáhají zpomalovat procesy stárnutí, pozitivně ovlivňují cévy (zpevňují je a regenerují), chrání buňky proti volným radikálům. Nejsilnější flavonoidy obsahuje bobulové ovoce (borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz), granátové jablko, rajčata, olivový olej a dokonce i kakao a červené víno.

Kyseliny fenolové  obsahuje káva, čaj, jablka, borůvky, třešně, švestky nebo kiwi.

Třísloviny pomáhají při zažívacích potížích. Mají trpkou, svíravou nebo hořkou chuť. Nejvíce tříslovin je obsaženo v borůvkách, jahodách, brusinkách, trnkách, černém čaji či červeném víně.

Význam polyfenolů

  • Pomáhají v boji proti rakovině – svými antioxidačními schopnostmi pomáhají chránit DNA před poškozeným volnými radikály, jež aktivují rakovinné buňky.
  • Zlepšují zdraví trávicího traktu – podporují zdravou střevní mikroflóru a mohou prodloužit životnost dobrých mikroorganismů žijících v trávicím traktu.
  • Podporují zdraví oběhového systému – pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, zlepšují funkce tepen, zabraňují shlukování krevních destiček v krvi. Zdravý srdeční systém znamená menší riziko vzniku nemocí srdce.
  • Pomáhají v boji proti demenci a Alzheimerově chorobě.
  • Podporují dobrou náladu, pomáhají snižovat úzkost a deprese.
  • Podporují zdraví kostí, pomáhají v boji proti osteoporóze.

Zařaďte do svého jídelníčku

Nápoje s vysokým obsahem polyfenolů – přírodní džusy (především jablečný, pomerančový a grapefruitový), zelený čaj, šťávu z granátového jablka. Také káva a červené víno polyfenoly obsahují, s těmito nápoji to však nepřehánějte.

Ovoce – bezinky, jahody, maliny, borůvky, švestky, černý rybíz.

Také si můžete občas dopřát kvalitní hořkou čokoládu.

Ze semínek je to především lněné či hořčičné. U lněného je důležité porušit slupku (nejlépe jej rozmixovat), konzumovat jej třeba se sýrou (česnek). Rozemleté semínko můžete přidat do sýrové či tvarohové pomazánky s česnekem. S konzumací to však nepřehánějte, neboť lněné semínko má projímavé účinky.

 

Renata Bachtíková

Learn More →