Novinky Pro maminky

Trápí vás během těhotenství bolesti zad? Nezanedbávejte prevenci

Bolesti zad v těhotenství patří mezi běžné zdravotní problémy.

Možné příčiny bolestí zad

Příčin, které způsobují bolesti zad v období těhotenství, je velká řada. Tady jsou ty nejčastější.

Hormonální změny

V období těhotenstvím produkuje tělo ženy větší množství různých hormonů. Patří mezi ně i relaxin. Jeho produkci zajišťují vaječníky a placenta. Má vliv na pohybový aparát tím, že uvolňuje vazy v oblasti pánve. Také může ovlivňovat vazy, které zajišťují podporu kloubů nacházejících se v dolní části zad, kyčlí a kolen.

Přírůstek váhy

Během těhotenství se u každé ženy zvýší hmotnost. Přírůstek na váze je individuální. Vyvíjející se miminko zvyšuje tlak na spodní část zad, kost křížovou, pánev a dolní končetiny. Zvýšená váha a tlak namáhají svaly dolní části zad, hýždí a stehen. To může mít za následek bolesti zad.

Změna těžiště těla

Zvýšená hmotnost naklání těžiště těla dopředu. Tím se může zvýšit křivka dolní části zad a změní se i chůze těhotné. Objevují se bolesti zad.

Náš tip: Trápí-li vás v těhotenství úporný kašel, nechte se vyšetřit lékařem, kašel může zhoršovat bolesti hrudní páteře. I když vás v těhotenství nemůže lékař poslat na rentgenové vyšetření, i to obyčejné poslechnutí fonendoskopy pomůže odlišit běžné nachlazení od zápalu plic a ochránit zdraví nejen vaše, ale i vašeho nenarozeného miminka.

Dá se předcházet bolestem zad během těhotenství?

Důležité je dbát na správné držení těla. Zádové svaly jsou během těhotenství pod tlakem. Není tedy vhodné zatěžovat je ještě špatným držením těla. Musíte-li delší dobu sedět, používejte polštář pro podepření spodní křivky zad. Jestliže spíte na boku, používejte polštář mezi kolena. Odstraníte tak tlak na spodní část zad.

Starejte se o své nohy. Zvolte vhodnou a pohodlnou obuv. Pozor na boty se špatnou podporou klenby nohy. Vhodné nejsou boty na vysokém podpatku nebo s úplně plochou podrážkou.

Zařaďte do svého programu pravidelné cvičení. Může to být třeba plavání pro těhotné nebo těhotenská jóga.

Pomoci mohou i těhotenské masáže nebo akupunktura. Bezpečná je i chiropraktická léčba.

Eliminujte stres. Ten je příčinou vyššího svalového napětí v zádech. To způsobuje nepříjemné bolestivé stavy.