Domov

Sukulenty a jak začít s jejich pěstováním

Název sukulent pochází ze španělštiny, kde znamená šťavnatý. Jedná se o rostliny schopné shromažďovat ve svém těle vodu, což jim umožňuje přežívat i dlouhá sucha.

K jejich dalším znakům patří vysoké nároky na světlo a redukovaná forma růstu. Typickým místem výskytu jsou suché tropické a subtropické oblasti, jako jsou stepi, polopouště i pouště. Daří se jim však i tam, kde častěji prší, ale střídají se zde výrazná období vlhka a sucha. Nejznámějšími sukulenty jsou kaktusy, které jsou citlivé na kvalitní půdu bohatou na minerály.

FJ13YYTF8Y3UDDB.LARGES těmito vlastnostmi sukulentů je třeba počítat, pokud chceme začít s jejich pěstováním. Pro kaktusy a další sukulenty je typické, že jsou nenáročné na prostor i na zálivku. U zalévání obzvláště platí, že méně znamená více. Kaktusy vyžadují pouze slunný parapet v době vegetace a přes zimu chladnější stanoviště. Pak se vám odvděčí bohatým kvetením.

Pro úspěšné pěstování sukulentů je potřeba jim zajistit podmínky, které by se blížily jejich domovině. Základním předpokladem je dostatek světla a tepla. Proto je ideálním místem skleník, idkyž to není nezbytné. Většině sukulentů stačí zasklená lodžie nebo zimní zahrada, případně i parapet v panelovém domě. Okno by však mělo směřovat na jižní nebo východní stranu.

Zcela nevhodnými místy pro pěstování sukulentů jsou tmavé kouty pokoje, chodby, koupelny a dalších prostor, kam se nedostanou sluneční paprsky. V takovém prostředí pak sukulenty rostou nepřirozeně a deformují se. Jejich pletiva nemohou bez slunečních paprsků vyzrávat a rostliny postupně uhynou.

Sukulenty pěstujeme v propustném substrátu a na dně květináče musí být drenáž z drobných kamínků. Zalévat se musí vydatně a málo často, dokud není substrát od poslední zálivky již vyschlý. Častou chybou začátečníků je malá, ale častá zálivka, kdy se však voda ani pořádně nedostane ke kořenům. Malé kaktusy se musí zalévat častěji, asi 1x týdně, jelikož vysychají rychleji než větší ve větších nádobách. Hnojit by se mělo 1x měsíčně hnojivem na pokojové rostliny nebo speciálním hnojivem pro sukulenty podle návodu.