Novinky Pro maminky Rodina

Měření bazální teploty II.

Pojďme si dnes blíže a laicky vysvětlit základní znaky plodnosti z prvního dílu, kterými není podle našich babiček myšlen pouze první příchod menstruace…

 

1. Bazální teplota těla

Během menstruace a v první polovině cyklu je teplota nízká a v den ovulace by tomu nemělo být jinak (případně by měla být nejnižší z celého cyklu). Zato den po ovulaci by teplota měla výrazně stoupnout a být vysoká celou druhou polovinu cyklu. Den před další menstruací nebo v den menstruace teplota zase náhle klesne.

 

 2. Cervikální hlen (hlen děložního čípku)

Po menstruaci by se po několik dnů neměl objevit žádný hlen. Pět až deset dnů před ovulací se poté postupně dostavuje lepkavý, krémový až bílkový hlen, jehož vrchol (PK) zaznamenáme den před ovulací. Vrcholem ale není nejkvalitnější hlen nebo jeho největší množství, ale poslední den, kdy kvalitní hlen zaznamenáme. V den ovulace by už opět neměl být zaznamenaný žádný hlen, případně jen hlen horší kvality. Po ovulaci až do další menstruace by se hlen už neměl dlouhodoběji objevit.

 

3. Poloha děložního čípku

Po menstruaci je čípek tuhý, uzavřený a dlouhý. Až pět až deset dnů před ovulací začne postupně měknout, otevírat se až zkracovat. V den ovulace by se měl náhle vrátit do původní tuhé a uzavřené polohy a tak už zůstat až do konce cyklu.

Každodenní hodnocení si žena úmorně zapisuje do tabulky a kromě základních znaků si může zapisovat i další informace, které se mohou k cyklu vztahovat (například délka a intenzita menstruace, ostatní krvácení a špinění, menstruační bolest, špatná nálada, stres, bolesti v prsou, cestování, cvičení, nemoc, léky atp.).

 

Tabulka ženy, která nechce otěhotnět, může vypadat takto:

nechce otehotnet

  • V řádku „použitá antikoncepce“ zapisujeme symbolem K – kondom, S – spermicidy, C – cervikální klobouček apod.
  • V řádku „žádný hlen, krvácení, špinění“ znamená * – krvácení, (*) – špinění, – – žádný hlen.

 

 Tabulka snažilky:

tabulka snazilky

  • Místo řádku „použitá antikoncepce“ je vložen řádek „ovulační a těhotenský test“, kde + znamená pozitivní test, – pak negativní.

 

Tabulka ženy, která nic neplánuje, jediné, co chce vědět, je, že ovulovala. K tomu jí stačí měření bazální teploty 6 až 12 dnů uprostřed cyklu:

bazalni teplota