Med, který chutná i léčí, nejpřirozenější sladidlo světa. Není žádnou novinkou, že je zdravý asi tak, jako pivo. Víte ale, že i med má své zásady?
Lidstvo používalo med odjakživa. Jako sladidlo, potravu i lék. Toto „zdraví ve sklenici“ obsahuje různé druhy cukrů, které jsou stravitelnější než cukr řepný, dále velké množství minerálů a topových prvků.
Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích a při nachlazení. Zlepšuje také stav Vaší pleti – například popraskané rty stačí potřít vrstvičkou medu a po 30 minutách jsou mnohem hladší a měkčí. Med je ale také zdrojem energie a zlepšuje prokrvení srdečního svalu.
„Medové“ zásady:
Aby si med udržel své léčivé vlastnosti ku prospěchu Vaší osoby, je třeba dbát na následující body:
- Med skladujte v chladném a temném prostředí, ideální je lednice.
- Neohřívejte jej na více než 40 °C.
- Denní dávka pro dospělého člověka nesmí přesáhnout 200 g.
- Diabetici by měli med užívat pouze se svolením lékaře.
Při nachlazení i silném kašli se obraťte na pomoc bylinného čaje s 1-2 lžičkami domácího medu, ten Vám zaručeně vyškrábe z krku bacily. Medem se ale také sladí na kostičky nakrájená a rozmačkaná cibule s vlastní šťávičkou, která je bezvadná také na virózy (někdy se cibule i převařuje). Chuťově Vaše děti, ba dokonce ani Vás nepotěší, účinek je ale stoprocentní.
Pokud opomenu nemoci, zkoušeli jste si medem polít nedělní kachnu nebo kuřátko? Není nic lepšího, snoubení dvou protikladných chutí vytvoří dokonalý koncert pro Vaše chuťové buňky. Maso je dobré medem natírat již při pečení, nezapomeňte i na pomeranč, hřebíček a deci vína.