Těhotenské chutě se začínají objevovat již během prvního trimestru a v tomto období se také nejvíce mění. S největší pravděpodobností souvisejí s hormonálními změnami, ke kterým v těle budoucí maminky dochází. Mezi nejčastější patří chutě na sladké, slané nebo kyselé potraviny. U někoho se objeví neodbytné chutě na kořeněné nebo pálivé pokrmy Někdy se však objevují i chutě na. kombinace méně obvyklé. Pozor – není však vhodné jíst za dva. Některé budoucí maminky mají prapodivné chutě pouze na počátku těhotenství, jiné doprovázejí chutě těhotenství celé.
Dají se těhotenské chutě ovládat?
Lékaři vás budou nabádat, abyste měla své chutě pod kontrolou. Vyšší nárůst hmotnosti během těhotenství není příliš žádoucí. Není vhodné se zbytečně přejídat. Některé pokrmy vám nebudou dělat dobře, po jiných se naopak dobře budete cítit. To vysledujete postupem času. Je dobré si jídlo rozdělit na menší denní dávky tak, abyste nikdy neměla hlad. Pokrmy konzumujte pomalu, vyhraďte si dostatek času. Zapomínat nesmíte ani na dostatečný pitný režim. Vhodná není strava ve fastfoodech.
Dají se zahnat chutě na sladké?
U některých těhotných se objevují častější chutě na sladké potraviny a pokrmy. Někdy je těžké jim odolat. Dopřát si občas nějakou sladkost není zas až takový problém. Jen to nesmí být příliš často. Jestliže se totiž vaše váha bude zvyšovat rychlým tempem, můžete si zadělat na různé zdravotní komplikace.
Velké chutě na sladké mohou být příčnou nedostatku bílkovin. Jídelníček v tomto případě doplňte o zakysané mléčné produkty, sýry, tvarohy, vejcem libové maso a ryby.
Víte, co je pika?
Jedná se o chutě na něco, co není určeno k jídlu nebo to k jídlu je, ale v upraveném stavu. U těhotných se může objevit třeba chuť na uhlí, omítku nebo třeba syrové brambory. Příčiny nejsou známé. Tato touha bývá spojována spíše s vůní nebo strukturou předmětů, nikoli s jejich chutí.