Jak je to s plaváním během těhotenství?

Během těhotenství je vhodné věnovat se nějaké pohybové aktivitě určené pro těhotné. Mezi takové patří i plavání. To nabízí celou řadu benefitů. Patří mezi ně odlehčení kloubům, posílení a uvolnění namáhaných zad, posilování pánevního dna, povzbuzení krevního oběhu, lepší spánek a kromě toho při něm hrozí minimální riziko zranění. Pravidelný pohyb ve vodě dodá budoucí mamince potřebnou kondici a může jí pomoci zvládnou snáze porod. Díky plavání si žena osvojí správnou techniku dýchání, posílí plíce i svaly. Plavání funguje jako dobrá prevence proti vzniku křečových žil. Vzhledem k tomu, že voda nadnáší, není tento pohyb pro těhotnou fyzicky náročný.

Pravidla pro bezpečné plavání

Především je potřeba dodržovat správný plavecký styl. Není vhodné se přetěžovat a pohyb ve vodě vnímat spíše jako relaxaci a uvolnění. Pokud nastávající maminka nemá žádné zdravotní obtíže, může se plavání věnovat téměř až do porodu. Pro zahájení tohoto druhu pohybu je vhodné počkat do začátku druhého trimestru. Ideální je, pokud si vyberete specializované lekce určené právě pro těhotné.

Než se vydáte do jakéhokoli bazénu, zjistěte si kvalitu jeho vody. Ideální prostředí poskytuje voda, která je pravidelně kontrolovaná a ošetřovaná. Vhodná nejsou přírodní koupaliště. Po ukončení pobytu ve vodě je žádoucí se ihned osprchovat.

Svoji roli hraje také teplota vody. Neměla by být samozřejmě studená, ale ani přes míru teplá, neměla by přesáhnout 32 ºC. Z toho důvodu není vhodný pobyt ve vířivkách. Budoucí maminka by si měla dát pozor i na zvýšený tep. Pohyb ve vodě by neměl být příčinou přílišného zadýchávání se.

Pokud se budoucí maminka vydá do veřejného bazénu, měla by si vybírat jeho klidnější části, kde je méně plavců a dětí. Pohybu ve vodě si budoucí maminka může užívat, neboť zlepšuje jak její kondici, tak i náladu.