V posledních měsících roste počet lidí, kteří pracují z domova. Může za to koronavirus, jiným to však vyhovuje dlouhodobě, nejen během panující nemoci. Pokud i vy pracujete z domova, je velice důležité zřídit si v domácnosti pracovní kout. Jen tak budete efektivní a dostatečně produktivní. Pracovní kout se nemusí nacházet zrovna v oddělené místnosti, ale může se jednat jen o roh místnosti, který si přizpůsobíte svému zaměstnání. Aby měl pracovní kout vše, co mít musí, prozraďme si, jak si ho zařídit.
Ergonomické křeslo je základem
Správné křeslo – to do pracovny patří stejně jako kvalitní a dost vysoký stůl. Zůstaňme však ještě chvíli u křesla, které by mělo mít především pohodlnou opěrku, která bude ideálně vypolstrovaná. Křeslo by mělo mít nastavitelnou výšku, stejně tak polohovatelnou opěrku zad.
Při sezení pamatujte na to, že nohy musí svírat devadesátiprocentní úhel, záda by měla být ideálně rovná, nikoli opřená do záklonu.
Počítač a jeho umístění
Do každé pracovny samozřejmě patří i počítač, který by měl být správně umístěn. Počítač umístěte tak, že jeho horní okraj bude těsně pod úrovní přímého pohledu. Kdyby byl počítač umístěn výš, došlo by k zaklonění hlavy, v opačném případě ke sklonění hlavy. V obou případech z toho plynou jenom bolesti zad.
Taktéž pamatujte na to, že klávesnice s monitorem musí být v jedné přímce. Tím opět předejdete bolestem zad nebo krku.
Na osvětlení záleží
V každé pracovně nebo pracovním koutě musíte mít vhodné osvětlení. Odborníci se shodují na tom, že by se mělo kombinovat přímé osvětlení s tím nepřímým, stejně tak přirozené s umělým. Obecně se stačí držet několika zásad:
-
Monitor nikdy neumísťujte naproti oknu, aby nevznikl zbytečně velký kontrast ubližující očím.
-
Při výběru volte především žluté světlo, ve kterém se člověk cítí automaticky lépe. Studené světlo není do pracovny či pracovního koutu vhodné.
-
Na počítači by se nikdy neměly vyskytovat odlesky, jelikož to vede ke sníženému pracovnímu výkonu.