Orgánové hodiny podle čínské medicíny II. – noční činnost.

V této části přinášíme informace o noční činnosti našeho těla, na co bychom si měli dát pozor a čemu se vyvarovat.

Osrdečník: 19. – 21. hodin

Tímto orgánem mají Číňané na mysli blánu obalující srdce, která jej chrání a posiluje vnímání pozitivních pocitů. Pokud je osrdečník oslabený, trpíme úzkostmi. Pro toto období je vhodné být s těmi, které máme rádi. Zajděte spolu třeba do divadla či na koncert.

Trojitý ohřívač: 21. – 23. hodina

Jedná se o oblast v břiše, kde se podle tradiční čínské medicíny shromažďuje životní energie. Ta je nezbytná pro naši obranyschopnost. K jejímu posílení je vhodná krátká relaxace, meditace nebo krátká večerní procházka.

Žlučník: 23. – 1. hodina

V tomto čase byste měli již dávno odpočívat. Pokud máte hlad, jídlo si rozhodně odpusťte. Najezte se nejpozději dvě hodiny předtím, než půjdete spát. Pokud tělo pozdě v noci nezatěžujete jídlem, bude lépe zpracovávat tuky a snáze zhubnete.

Játra: 1. – 3. hodina

Detoxikace organismu je na svém vrcholu. Játra potřebují klid. Neponocujte a rozhodně nekonzumujte alkohol. Pokud patříte mezi ty, co pracují na směny, dávejte si pozor při aktivitách, které potřebují hodně soustředění, tělo totiž pracuje v útlumovém režimu.

Plíce: 3. – 5. hodina

Do každé buňky proudí kyslík a plíce se důkladně čistí. Trápí vás astma, špatně se vám dýchá anebo jste kuřáci? Pak můžete očekávat, že se v tuto dobu budete pravidelně probouzet, abyste si řádně odkašlali. Plíce posílíte tím, že budete spát při otevřeném okně. Další posilování můžete provádět třeba při sprchování – hlasitě si zpívejte.

Tlusté střevo: 5. – 7. hodina

V tuto dobu je ideální čas na vyprazdňování, což je velmi důležité. Čistá střeva totiž znamenají silnou imunitu. Pokud s tím máte problém, vypijte každé ráno sklenici vlažné vody s citronem.

Také je vhodné zařadit do stravy potraviny s vyšším podílem vlákniny. Pomůže i pravidelný pohyb.

Renata Bachtíková

Learn More →