Jak vybrat vhodné dámské společenské boty?

Ať už jste si dala za cíl následující sezónu kralovat plesům, nebo se jenom chystáte na bratrancovu svatbu, budete v botníku hledat společenské boty a dost možná zjistíte, že ty, které máte, se už z nějakého důvodu nehodí. Jaké boty si vybrat a podle čeho vybírat, pokud se chystáte nakoupit nové?

Podle druhu události

Na formální události se většinou doporučuje obuv s uzavřenou špičkou (ideálně tedy lodičky), a to zejména ke kostýmkům a společenským šatům. Na méně formální události, jako je návštěva kina, si můžete klidně vzít páskové sandály na vysokém podpatku, ale stalo se už nepsaným pravidlem, že i ples může být považován za méně formální událost. Zpravidla jde o malé plesy lokálních sdružení, které si na přísný dress code příliš nepotrpí.

Někteří módní guruové by se možná soustředili na vizuál před pohodlností, což platí možná při rozhodování, zda si na vernisáž obout běžecké boty, nebo dámské lodičky. Pokud se ale chystáte pokořit parket, pohodlí dámské společenské obuvi není rozhodně něčím, co by se mělo opomíjet.

Šaty udávají směr

S událostí souvisí také ošacení. Pokud nemáte ve zvyku nosit na formální události outfit, který se obvykle u žen předpokládá, tedy šaty nebo sukni, patrně sáhnete po kostýmku nebo dámském obleku. K těmto druhům oblečení se můžete rozhodovat mezi polobotkami či oxfordkami, ale ani dámský oblek neznamená, že se musíte vzdát lodiček, pokud máte chuť si je vzít. U šatů už takto široký výběr nemáte.

Polobotky i baleríny se na formálních událostech k šatům nenosí; opět mysleme na skutečnost, že v některých prostředích se snížená formálnost považuje za normu a balerínami nikoho neurazíte. Přesto by boty měly ladit ke stylu šatů, které si oblečete. Proto se většinou boty vybírají až poté, co jste se definitivně rozhodla pro barvu i střih šatů. Pokud nakupujete společenské boty “do foroty”, nic nezkazíte preventivním pořízením bot v univerzální černé; zvláště pokud k nim vlastníte či pořídíte kabelku nebo psaníčko ve stejném odstínu a typu usně. Nejčastější je v této kategorii lakovaná černá kůže nebo satén.

Nezapomeňte si boty ochodit

Ne aby vás napadlo boty šetřit až do onoho velkého večera. Do té doby si je ještě párkrát doma prošlápněte. Materiál se přizpůsobí vaší noze a vy zjistíte, kde se případně tvoří otlaky, abyste tomu zabránili. Preventivní náplast v kabelce pak možná nebude nutná. Kvalitní kůže se taky neobejde bez pravidelné údržby. Nezapomeňte proto boty pravidelně ošetřovat podle druhu materiálu (krémem nebo speciálním šamponem), aby nepopraskal a botky vám vydržely ještě několik plesových sezón.