Krása Zdraví

Chcete jíst zdravě? Vyzkoušejte japonskou stravu

A proč právě japonské? Je totiž převážně čerstvá a nekonzervovaná. Najdeme v ní jen velmi málo cukrů a potravin rafinovaných. Naopak obsahuje velké množství obilovin a zeleniny a tato skladba potravin může hrát důležitou roli v prevenci celé řady onemocnění, především pak chorob srdce či infarktů.

Co najdeme v tradiční japonské stravě

Vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství různě barevné zeleniny a ovoce, obsahuje celou řadu výživných látek, a to především fytonutrienty – antioxidanty a flavonoidy. Má nízký obsah kalorií a nasycených mastných kyselin.

Velký podíl zaujímají rýže, ryby, maso, vařená, nakládaná a kvašená zelenina, která má velký význam pro zdraví zažívacího systému, má probiotické účinky a pomáhá při redukci syndromu dráždivého střeva, mořské řasy, které obsahují celou řadu tělu prospěšných minerálů a výrobky ze sojových bobů.

Které potraviny by neměly chybět v našem jídelníčku

  • Rýže

Neobsahuje tuky a má nízkou energetickou hodnotu.

  • Zelenina

Na talíři by se měla objevit několikrát denně a to především v syrové podobě. Důležitá je i její různorodost. Především pak červené papriky, fazolové lusky, cibule, špenát, bambusové výhonky, tuřín nebo houby.

  • Ryby a mořské plody

A to nejen upravené, ale i v syrovém stavu. Ideální je losos nebo tuňák a z mořských plodů především krevety.

Obsahují omega – 3 mastné kyseliny, které pomáhají udržet zdravé srdce a celou cévní soustavu.

  • Zelený čaj

Je plný flavonoidů a antioxidantů známých jako katechiny, které pomáhají v boji proti rakovině. Ideální je jeho jemná varianta známá jako matcha.

  • Sója

A to nejen sojové boby, také například sojové mléko či tofu. Pozor si musí dát alergici, pro něž by nemusela být vhodnou potravinou.

  • Mořské řasy

Najdeme je nejen v sushi, ale jsou i součástí polévky nebo jako hlavní chod. Najdeme v nich nejen minerály, ale i vitamíny a velké množství bílkovin.