V posledním díle „Babských rad“ se rozloučíme poslední bylinkou, bylinou svatého Jana – Třezalkou tečkovanou. Dámy, pokud si vezmete příklad z některých článků na „bylinné téma“, vězte, že nebudete „nemoderní“ ženou, ba právě naopak – renesanci dnes slaví i přírodní medicína. Konec konců, když něco bolí – módu vem čert…
Třezalka roste na loukách a pasekách, ve světlých lesích a v okolí cest. Tato 20 až 80 centimetrů vysoká rostlinka je rozšířena prakticky po celém světě. Lidé znali třezalku dokonce už ve středověku a mysleli si o ní, že je ochrání před bleskem…
Jak na ní?
Vhodnou dobou pro sběr byliny je červenec až srpen, kdy je možné získat kvetoucí rostliny. Sbírá se kvetoucí nať těsně před plným květem.
Podporuje trávení, uklidňuje žaludek a nervy, hojí rány
V třezalce byly objeveny látky, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu člověka, konkrétně tlumí nervozitu, strach a pocity marnosti.
Je také doporučeno užívat ji jako čaj při zažívacích potížích, a hlavně pak při nedokonalém trávení, nechutenství a občasných žaludečních nevolnostech. Při uvedených problémech stačí odměřit 2 lžičky sušené nati a spařit je v šálku vroucí vodou. Louží se asi 15 minut a pije se po doušcích. Třezalkovým olejem se mohou potírat drobné oděrky, odřeniny či lehké popáleniny. Třezalka poraněná místa jednak dezinfikuje, druhak urychluje jejich zhojení.
Třezalkový olej
Čerstvé květy třezalky se macerují ve stolním oleji 2-3 týdny. Až se olej zbarví do červenohněda, je léčivá kapalina připravena.
Pomáhá překonat klimaktérium
V klinických pokusech se zjistilo, že přípravky z třezalky působí blahodárně také v období klimaktéria. Jejich vlivem se vytrácí nadměrné pocení, bolesti hlavy a návaly horka.