Šalvěj lékařská, polokeř, dorůstající se asi 100 centimetrů. Šalvěj disponuje fialovými květy a u nás se nejčastěji vyskytuje na vápencových půdách a dá se pěstovat i na zahradách. Sbírají se listy, které se sklízejí pouze v dopoledních hodinách za suchého počasí…
Angína a klimaktérium
Šalvěj se používá proti pocení, zejména nervového původu, například při nočním pocení v období klimaktéria. Dobré výsledky vykazuje také při střevních katarech a jako kloktadlo poslouží při zánětech dutiny ústní, dále při chrapotu, angíně a při krvácení dásní. Protizánětlivý účinek uplatní jako výplach při výtoku a při vymývání zanícených ran, doporučuje se rovněž i při akné.
Také při kataru žaludku a nadýmání můžete sáhnout právě po šalvěji, stačí šálek čaje několikrát denně, vždy půl hodiny před jídlem. V Itálii se dokonce ono jídlo dochucuje čerstvými lístky šalvěje, především špagety.
Kloktadlo
Připravíme si horký nálev z listů (1 lžíce) a necháme jej 5 minut stát. Jakmile vychladne, kloktáme jedním šálkem tohoto nápoje. Pocítíme-li stahování v krku, které nám může být trochu nepříjemné, můžeme tento pocit zmírnit přidáním stejného dílu heřmánku. Kloktáme vždy po 1-2 hodinách.
Éterický olej
Olej, který se ze šalvěje získává destilací, se přidává do prostředků péče o ústní dutinu (odstraňuje zápach z úst), deodorantů, krémů určených pro mastnou pleť s velkými póry. Šalvějový nálev je vhodný pro mytí vlasů a do koupelí.