Nejslavnější klusácké dostihy

Každá klusácká země má své vyhlášené dostihy – vrcholy sezóny pro klusácké koně. Pojďme si některé z nich představit a povědět si více o jejich historii. Jejich vítězové jsou zpravidla ti nejlepší z nejlepších, takže listina vítězů? Jedná se vlastně i o přehlídku legend. Klusáčtí koně mají výhodu ve své dlouhověkosti a schopnosti udržet dobrou formu.

Prix d´Amérique

Prix d´Amérique se koná každý rok, a to poslední lednovou neděli ve francouzském Vincennes na aktuální distanci 2700 m, a je otevřená pro koně ve věku od čtyř do deseti let. Historie dostihu se píše od roku 1920 a jedná se o jednoznačně nejprestižnější a nejpopulárnější klusácký dostih na světě. Nekonala se pouze 2x a to v letech 1940 a 1941. Mimořádných vítězů v historii bylo mnoho, často vícenásobných. Určitě musíme jmenovat Uranii, Gélinotte, Roquépine, Bellino II, Ourasi nebo v posledních letech populárního Bold Eagle.

Elitloppet

Tento dostih se koná od roku 1952 ve Švédsku na závodišti v Solvalle. Jeho zvláštností je, že se do něj nemůžete přihlásit. Každý rok organizátoři pozvou 16 koní, kteří jsou rozděleni v dostihu do dvou eliminačních rozjížděk. První čtyři koně z obou rozjížděk pak pokračují do finální části dostihu. Mezi slavné vítěze patří i např. výše zmíněná Gélinotte i Roquepine, Timoko, Varenne a další…

Hambletonian Stakes

Tento dostih byl pojmenován na počest zakladatele amerických klusáků Hambletoniana a koná se od roku 1926 v USA na mílové trati a jedná se o dostih pouze pro tříleté koně, který je součástí americké klusácké Trojkoruny. Mezi nejslavnější vítěze tohoto dostihu patří např. fenomenální Nevele Pride, který také získal Trojkorunu a byl třikrát zvolen klusáckým Koněm roku.

Mezi dalšími top dostihy pro klusáky pak ještě musíme zmínit italské Gran Premio Lotteria di Agnano, novozélandský Auckland Cup, kanadský Gold Cup & Saucer nebo americký The Red Mile.