Obuv na vysokém podpatku je běžným módním doplňkem outfitu mnoha žen. Některé ženy mají pocit, že dokonalý party look není bez vysokých podpatků úplný. Víte však, že vysoké podpatky s sebou přinášejí celou řadu zdravotních rizik? Tyto doplňky jsou sice stylové, ale mohou mít negativní dopad na vaše zdraví a na váš zdravotní stav a to především v případě, že je nosíte pravidelně.
Negativní vliv nošení vysokých podpatků
- Bolesti dolní části zad – vysoké podpatky jsou šik a sexy, ale nejdou ruku v ruce s pohodlím. Nohám neposkytují tolik potřebné pohodlí a úplnou oporu. Způsobují nerovnoměrné rozložení hmotnosti. To může vyvolávat bolestivost a záněty v oblasti dolní poloviny zad.
- Bolesti lýtek – bolestivé lýtkové svaly jsou další daní za nošení vysokých podpatků. Kromě toho se na lýtkách mohou objevit více viditelné žíly, které jsou nevzhledné a navíc bolestivé.
- Bolestivost dalších částí nohy – po dlouhém dni na nohou v nepohodlné obuvi budete, s největší pravděpodobností, pociťovat ostrou bolest prstů na nohách, chodidel, paty nebo klenby nohy.
- Výron kotníku – designové podpatky mohou vnést kouzlo a osvěžení do vašeho šatníku, ale také mohou být příčinou nepříjemného zranění.
- Stahování krevních cév – tvar boty tlačí nohu do nepřirozené polohy. Namáhání nohou může mít za následek omezený průtok krve.
- Pokřivené prsty na nohou – kladívkové prsty na nohou patří mezi nebezpečné vedlejší následky nošení obuvi na vysokém podpatku. Nepřirozená poloha chodidla, namáhání lýtek, cév a zad má za následek deformaci chodidla zvanou kladívkový palec.
- Oslabení vazů – vysoké podpatky oslabují vazy na nohou.
- Bolest kolen – nešikovné zakřivení nohy při nošení vysokých podpatků příliš tlačí na kolenní kloub. To je pak následek jeho bolestivosti.
Celodenní nošení bot na vysokém podpatku vytváří další napětí a tlak na různé části vašeho těla. Tento zvýšený stres může poranit kolena, kyčle, spodní část zad a další části těla.