Strašák jménem těhotenská cukrovka

Gestační diabetes znamená zvýšenou hladinu krevního cukru v průběhu těhotenství. Objevuje se poměrně u velkého procenta těhotných. Spouštěcím faktorem je vliv těhotenských hormonů. Těhotenská cukrovka se nejčastěji objevuje ve druhé polovině těhotenství. Po porodu odezní.

Jaké jsou projevy těhotenské cukrovky?

Většinou se jedná o těhotenské obtíže bez příznaků. Odhalí ji až laboratorní vyšetření. Mezi některé z příznaků patří častější a zvýšené močení, větší žízeň, vyšší únava nebo častější infekce, především kvasinkové záněty. Někdy se mohou hůře hojit rány.

Proč se těhotenská cukrovka objevuje?

Klíčovou roli hrají vrozené dispozice. Jedná se o poruchu souboru genů, které mají vliv na tvorbu inzulínu a na citlivost tkání na inzulín. Těhotenství klade vyšší nároky na metabolismus a tak se porucha projeví. Také souvisí s cukrovkou 2. typu. Její výskyt v rodině s sebou přináší určité riziko. Svoji roli hraje i věk těhotné. Častěji se projevuje ve starším věku. Vyšší výskyt je zaznamenáván u těhotných po třicátém věku. Těhotenskou cukrovku ovlivňuje i obezita a malé množství pohybu. Nižší pravděpodobnost výskytu těhotenské cukrovky mají ženy, které pravidelně sportují. Jak již bylo řešeno výše, na těhotenskou cukrovku mají vliv i těhotenské hormony.

Rizika těhotenské cukrovky pro dítě

Vyšší množství glukózy v krvi se dostává přes placentu do krevního oběhu dítěte a jeho organismus se musí s vyšším množstvím cukru srovnat. Začne produkovat více vlastního inzulínu. Ten je pro dítě růstovým hormonem to tak roste rychleji a více přibývá na váze, objevují se vyšší zásoby tuku, více rostou kosti a svaly. Porodní váha je pak vyšší. U spontánního porodu hrozí různá poranění miminka. U rodičky pak může být větší poranění hráze.

Také může dojít k zaostávání vývoje vnitřních orgánů dítěte a k jejich nedozrávání. Po porodu se pak mohou objevit různé zdravotní obtíže – dechové, srdečního rytmu nebo zhoršený průběh novorozenecké žloutenky.