Děti potřebují dohled a plnou péči. Nemohou zůstat doma samotné a maminka své děti nejčastěji potřebuje opustit z pracovních, ale i osobních důvodů (matka samoživitelka, otec dítěte pracující na směny nebo v cizině, bez babiček a dědečků, psychicky vyčerpaná,..). Neustálá péče o dítě je vysilující, a když se péče rozloží mezi dvě hlavní osoby, matce tak odpadne velmi mnoho starostí a uleví se jí.
Hlídající osoba je pro dítě vlastně milou tetičkou či chůvou, jak chcete. A pozor, není zodpovědná jen za to, aby dítě ohlídala během nočního spánku, když si maminka vyrazí do kina. Měly by to být kvalifikované osoby, které mají s dětmi zkušenosti a dokážou se jim věnovat i přes den, tzn. aktivizovat dítě, aby večer dobře usnulo.
Plánují s ním i aktivity od her, sportu až po učení
Mimo to se starají matce i o domácnost, je-li potřeba uklidit a uvařit, měly by zvládnout i tyto činnosti. Vše záleží na domluvě, jak bude konkrétní rozsah služeb vypadat u vás. Je však lepší, když je tato péče a hlídání dětí spíše pravidelnou aktivitou, např. každý den od 8 – 12 hodin nebo každou sobotu). Dítě si jednodušeji zvykne novému režimu.
Osoba, která vaše dítě hlídá ve vás musí budit důvěru a dítě opatrovat jako oko v hlavě. Můžete si jí první dny třeba i zkontrolovat a přijít o něco dříve domů. Také po chůvě zkontrolujte, zda dané úkoly splnila tak, jak se od ní očekávalo. Pokud je někde nesrovnalost, vyřešte jí dříve, než chůva odejde domů. Společnými silami jistě přijdete na to, co vám vyhovuje. I z toho důvodu je jistější, obrátit se na hlídání dětí od agentury.
V cizině au pair či babysitter, u nás známá pod pojmem chůva
Jak tuto osobu budeme nazývat? V Británii se setkáte s tím, že „babysitter“ zahrnuje péči o dítě na několik hodin, zejména na noc, kdy dítě z velké většiny spí. V Americe jsou ovšem i osoby dítěti mnohem bližší a hlídají ho klidně celý den. U nás je to zatím spíše na domluvě. Chůvy neboli opatrovatelky, jsou ochotné pomoci tak, jak vyžadujete. Od toho se potom odvíjí i cena za hlídání dětí.