Hlíva ústřičná: houba, která léčí

Houba hiratake, u nás známější pod názvem hlíva ústřičná je téměř zázračná. O jejích pozitivních účincích ví Asiaté již tisíce let. A její obliba v posledních letech roste i v našich končinách.

Hlíva ústřičná roste na kmenech stromů, z nich si bere všechny potřebné látky, které jsou tolik prospěšné lidskému tělu. Hlíva se může pyšnit velmi vysokým obsahem vitamínů, zejména B, C, D a K. Kromě zmíněných vitamínů obsahuje značné množství proteinů, užitečných mastných kyselin, stopových prvků a v neposlední řadě sterolů, které snižují vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Léčivé účinky hlívy

Hlavní léčivé účinky jsou hlívě však připisovány glukanu. Glukan je polysacharid, který pozitivně ovlivňuje imunitní systém člověka. Glukany zvyšují odolnost proti virovým, bakteriálním onemocněním a plísním či parazitům.

hlivaGlukany obsažené v hlívě ústřičné mimo to zvyšují odolnost proti karcinogenním látkám a dalším toxikům, které zvyšují riziko vzniku rakoviny. Hlívu ústřičnou by tak měli pravidelně užívat zejména ti, kteří jsou ve stresu, kuřáci nebo ti, kteří se dlouhodobě pohybují ve znečištěném prostředí plném škodlivých látek.

Hlíva ústřičná je velmi chutná houba, které se hodí pro teplou kuchyni. Můžete ji smažit, připravit si z ní oblíbenou houbovou omáčku nebo vyzkoušet netradiční dršťkovou polévku. Kdy maso nahradíte právě hlívou ústřičnou. Rozdíl téměř nepoznáte.

Jak už to bývá, i hlíva ústřičná však dlouhou tepelnou přípravou ztrácí řadu svých cenných látek. Chcete-li tedy její účinky na svém organismu poznat v maximální možné míře, měli byste se v lékarně poohlédnout po hlívě ústřičné v tabletách. A ty užívat jako doplněk stravy