Krása Zdraví

Přírodní péče o naše zuby

O naše zuby se samozřejmě nejlépe postará zubař, ale i my sami pro ně můžeme dělat něco preventivně a bez použití chemie.

Pokud patříte mezi vyznavače přírodního stylu, nabízí se hned celá řada různých možností. V současné době se stávají velice oblíbené kartáčky na zuby s přírodních materiálů nebo přírodní zubní pasty a to nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Tipy na přírodní péči o naše zuby

  • Pokud používáte ústní vodu, můžete ji vyměnit za kokosový olej. Postačí na kloktání použít jednu lžičku. A ptáte se, proč? Kokosový olej má protizánětlivé účinky, pomůže vám tedy, z dutiny ústní odstranit škodlivé bakterie, jež způsobují zubní kaz. Vyzkoušet můžete i některou z biopast s příměsí kokosového oleje.
  • Proti zubnímu kazu působí preventivně také zelený čaj. Pro vyplachování dutiny ústní tedy můžete používat i zelený čaj, nabízí antiseptické účinky a pomáhá stahovat dásně.
  • Váš dech osvěží produkty s obsahem máty nebo anýzu. V nabídce trhu naleznete i zubní pasty, které obsahují esenciální oleje. Kromě toho mají stejný účinek, jako pasty klasické.
  • Pokud trpíte záněty dásní či dalšími potížemi v dutině ústní, vyzkoušejte žvýkat propolis, který má hojivé účinky.
  • Velmi pozitivní vliv na dutinu ústní má i celá řada bylinek. Šalvěj nabízí dezinfekční a stahující vlastnosti, máta má pozitivní vliv při výskytu parodontózy. Máte – li citlivé a bolavé dásně, uleví jim heřmánkový nálev.
  • Vyzkoušejte také přírodní zubní kartáčky ze salvadory perské. Při jejich používání nepotřebujete vodu ani pastu a navíc jsou recyklovatelné. Vyrábějí se z kořene této rostliny a v nabídce naleznete různé varianty.
  • Máte – li potíže s parodontózou, vyřaďte z jídelníčku potraviny, které obsahují cukr. Také alkohol není pro tyto obtíže příliš vhodným pomocníkem. Využijte větší množství zeleniny a ovoce. Také celozrnné výrobky jsou výborným pomocníkem.