Krása Zdraví

Jóga – cvičení nejen pro dospělé

Jóga přinese tělu nejen uvolnění, ale uklidní a vaše tělo i dech se stanou silnější. Pomůže při držení těla. Podpoří váš imunitní systém. To vše je ale podmíněno každodenním cvičením.

Určitě pro vás bude přínosnější najít si čtvrthodinku každý den doma, než jít jednou nebo dvakrát týdně na hodinovou lekci.

Účinky na lidský organismus

Každé cvičení je na něco zaměřeno a má specifické účinky, ani jóga není žádnou výjimkou. Umí ovlivnit nejen lidskou psychiku, ale také podpoří vaši kondici. Má velmi blahodárný vliv na život člověka. Pomocí cvičení lze vyrovnat hmotnost, a pokud k tomu přidáte správné stravovací návyky, můžete i zhubnout. Velmi dobře tvaruje svaly (samozřejmě vám je nevyrýsuje jako při posilování). Pomáhá zajišťovat správné fungování vnitřních orgánů, udržuje vás vitálními, přestanete pociťovat negativní emoce, které jsou také jednou z příčin sníženého pracovního výkonu a stresu, a to nejen na pracovišti.

Díky józe můžete dosáhnout vyššího věku a stárnutí nebude tolik patrné. Společně se zdravou životosprávou je lékem na civilizační choroby. Vede k optimalizaci životních funkcí. Vzhledem k tomu, že pomáhá protahovat některé jinak statické části těla a prohlubuje dech, více se prokrvují tkáně a odvádění škodlivých látek je efektivnější. Je zaměřena na protahování a čištění energetických drah (meridiánů). Každá cvičební pozice má význam pro jiné dráhy. Dokonce má vliv i na pleť – ta je pak čistější a pružnější, pomáhá v boji s celulitidou.

Jóga a děti

U dětí funguje jako terapie – pomáhá zlepšovat fyzický i psychický stav, účinná je při hyperaktivitě nebo alergiích. Navíc zábavnou formou vybízí k pohybu. Dobře prospívá dětem, které mají problémy s únavou, pocity úzkosti, jsou impulzivní, vzpurní či dokonce mají sklony k agresivitě. Pozitivní vliv byl zaznamenán u dětí s poruchami pozornosti spojenými s hyperaktivitou (ADHD).

V tomto typu cvičení si každý, kdo samozřejmě má zájem, najde to, co mu vyhovuje. Jóga má totiž hodně podob. Pokud hledáte pouze cvičení, vyberte si powerjógu (oproti klasické józe je dynamičtější). Hathajóga vám přinese uvolnění a protažení zad. Vinyasa jóga spaluje tuky a tvaruje tělo. Yangar jóga (cvičení s pomůckami) je vhodná pro ty, kteří nemají tělo tolik ohebné. Každý si určitě přijde na své.Druhy cvičení