S radami k početí jsme ještě neskončili. Dnešní článek, a zároveň bod č. 3, klade důraz na správné načasování s ohledem na potřebu Vašeho těla. Víte, kdy máte ovulaci?
3. Vhodné načasování. Tím není myšleno, že letos doděláte školu a příští rok máte čas na těhotenské problémy, to bychom se zase vrátili k bodu 1. Zde je řeč o správném načasování s ohledem na Vaše tělo. Každý den v měsíci totiž nejste plodná, to by nebylo na Zeměkouli místa, plodná jste zpravidla 5 dnů v měsíci, při nichž dochází k ovulaci. Tu už je schopná rozeznat každá žena, která už je ženou nějaký ten pátek a zná tedy projevy a změny svého těla v měsíci.
- Ovulace u většiny žen bývá uprostřed cyklu, u pravidelného cyklu (28 dní) to bude 12. až 16. den, který se počítá od prvního dne menstruace. Svým šestým smyslem cítíte, že se „připravujete na rodinné hnízdění“, i když třeba nic takového neplánujete. Doprovodná je také bolest nebo „stahování“ ženských orgánů. Vajíčko, potřebné k tomu všemu, má životnost přibližně 24 hodin, během kterých se musí střetnout se spermatem.
- Pište si, že spermie jsou schopny v těle ženy přežít až 4 dny, a proto je vhodné se snažením začít již 2-4 dny před ovulací, dále během ní a do 24 hodin poté.
- K ujištění přítomnosti své ovulace v dané době, Vám pomůžou volně prodejné ovulační testy (stejná metoda, jako u těhotenských testů), anebo pracnější měření bazální teploty. Tu pro svou složitost rozeberu v dalším článku.
- Zvláštnímu zohlednění určitých dnů v měsíci, které mají dopomoci k těhotenství, se říká „Jonášova metoda početí“. Ta vychází ze vzájemného postavení Slunce a Měsíce v momentě narození, žena je údajně nejplodnější v den, kdy je měsíc ve stejném postavení, jako v okamžiku, kdy se narodila. Metoda, popírající účel existence ovulace, jakékoli plodné dny, a možná také spíše babská inspirace z dob, kdy se o žádné ovulaci ještě nevědělo. Nicméně světe div se, u některých žen to funguje…
Dnes je internet zahlcen kalkulačkami nejen k výpočtu konkrétních dnů Vaší ovulace, ale i dne Jonášovy metody. Ta je ostatně schopna ovlivnit i pohlaví dítěte.