Fakta a zajímavosti o vánočních stromcích

Vánoční stromky jsou nedílnou součástí zimních svátků, během kterých vytvoří v místnosti i na venkovním prostranství kouzelná místa, u kterých se lidé rádi schází. Máme je rádi všichni, málokdo však tuší, kde všude se stromky během Vánoc používají, jak tato tradice vznikla nebo jaké další zajímavosti se k nim váží.

Co jste o vánočních stromcích nevěděli?

Mají pohanské kořeny – I když jsou dnes zdobené stromky spojovány s Vánocemi, mají ve skutečnosti pohanské kořeny. Staří Římané a Egypťané zdobili svůj domov stromy na zimu a tato praxe pokračovala po celé Evropě jako rituál o zimním slunovratu. Teprve v 16. století začali věřící v germánských zemích používat stromky jako součást svých vánočních oslav.

Zdobení bylo pro zvířata – Myšlenka ozdobit stromeček nebyla původně vytvořena pro lidi. V mnoha kulturách se předpokládalo, že zima přináší zlé duchy. Pokládáním darů na stromy, obvykle semen a obilí, lidé doufali, že ptáci a malá zvířata zastraší zlé duchy.

Ne každý měl dříve stromek – Jen bohatí lidé mívali doma celý strom. Chudí lidé mívali doma jen větve stromku, se kterými ozdobili krb. Celý strom byl ponechán venku a bylo na celé místní komunitě, aby ho vyzdobila.

Kolik stromků se prodá – V České republice se každoročně prodá kolem 1,3 milionu stromků. Například v USA je to 25-30 milionů stromků.

Popularita umělých stromků – V roce 2003 se celosvětově prodalo téměř 10 milionů umělých stromů. Většina z nich se vyrábí v Číně.

Umělá vánoční světýlka byla vynalezena v 19. století – Do té doby se používaly na stromcích malé svíčky, což vedlo k mnoha požárům. V roce 1895 Ralph Morris, americký telefonista, vynalezl první elektrické vánoční osvětlení, které mělo zabránit nebezpečí požáru.

Dříve se zdobily jedlými ozdobami – V Německu se první vánoční stromky zdobily perníkem, jablky, oplatkami a sladkostmi.

Ne všude se používají jehličnany – V různých zemích se používají různé stromy. Na Novém Zélandu se někdy používá strom „Pohutakawa“ s červenými květy, zatímco v Indii se někdy používají banánovníky nebo mangovníky.

Vánoční stromky mají žízeň – I když byly pokáceny, umístěny ve vašem obývacím pokoji a ozdobeny, mělo by se s vánočním stromkem zacházet jako s řezanou květinou; to, že byl pokácen, neznamená, že je mrtvý. Během prvního týdne dokáže vypít téměř litr vody každý den – takže nezapomeňte zalévat.

Většina je z farem – 98 % všech vánočních stromků se pěstuje na farmách, zatímco pouhá 2 % jsou z volné přírody.