Zdraví

Dopřejte si klidný a nerušený spánek

Velká část naší populace má obtíže se spánkem. Ve většině případů si však za nespavost většinou můžeme sami. Někdy je na vině stres, jindy zase nevhodná večeře nebo hádka s partnerem. Některé příčiny nespavosti bohužel odstranit nemůžeme. Patří k nim práce s nočním provozem nebo světelný smog. Ohroženou skupinu tvoří i zaměstnání, které je celodenně vystavováno umělému světlu.

Melatonin – spánkový hormon

Hladina tohoto hormonu udává náš biorytmus. Má vliv na krevní oběh, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí a dokonce i na psychiku. Jeho hladina se zvyšuje, pokud se naše tělo dostane do tmy. Díky tomu můžeme lépe usnout a kvalitně tak využijeme čas určený pro odpočinek a relaxaci.

Aby bylo v místnosti, kde spíte, dostatek tmy, je potřeba ji náležitě upravit. Ve městech se nevyhnete světlu z ulice, ale můžete jej eliminovat tím, že si pořídíte závěsy nebo žaluzie, které vytvoří příjemné prostředí pro tvorbu melatoninu.

Pravidelný biorytmus – podpora spánku

Pokud budete dodržovat pravidelný biorytmus, tělo vám bude vděčné. Vzhledem k tomu, že dostateční hladina melatoninu pomáhá regulovat denní rytmus, má také příznivý vliv na kvalitní a dostatečný spánkový cyklus.

Tipy pro vás

Pokud také máte obtíže s usínáním, podívejte se na některé tipy, které by mohly kvalitu vašeho spánku zlepšit.

  • Před usnutím není vhodné pít kávu a černý či zelený čaj.
  • K večeři nekonzumujte těžká a kořeněná jídla.
  • Kvalitu spánku zhoršuje i večerní konzumace alkoholu.
  • Ložnice není vhodné místo pro televizi. Ani čtení v posteli není ideální činnost.
  • Zkuste si upravit den tak, abyste uléhali i vstávali vždy přibližně ve stejnou dobu.
  • Po večeři se věnujte činnostem, které vás uklidní, neřešte nepříjemnosti ani pracovní záležitosti.
  • Pokud je příjemné počasí, vydejte se na krátkou večerní procházku.
  • V místnosti, kde spíte, by neměl být žádný rušivý zvuk. Není vhodné ani světlo a je potřeba zajistit i ideální teplotu.