Proč mají některé ženy tolik dětí, že nejdou spočítat ani na prstech jedné ruky, zatímco jiným se nepodaří otěhotnět ani jednou? Život zkrátka není fér, ale díky možnostem moderní medicíny lze nepřízeň osudu zvrátit. Pokud patříte mezi ty šťastné a ráda byste ostatním ženám pomohla k vytouženému mateřství, můžete podstoupit darování vajíček. Co byste o tomto procesu měla vědět? Nejdůležitější informace najdete v tomto článku.
Jak vypadá „ideální“ dárkyně?
Definice vhodné dárkyně je poměrně jasná. IVF kliniky hledají zdravé ženy ve věku od 18 do 33 let. Výhodou je, když má žena alespoň jedno dítě, protože tím jsou její vajíčka „odzkoušena“. Nejedná se však o podmínku – oocyty mohou samozřejmě darovat i bezdětné ženy.
Anonymita a dobrovolnost
V České republice je darování vajíček naprosto legální a dobrovolné. Můžete se kdykoliv rozmyslet a zákrok nakonec nepodstoupit – je to vaše svobodná volba a nikdo vás k ničemu nemůže nutit. Zároveň počítejte s tím, že se nikdo nedozví o vaší identitě. Proces je anonymní, a to jak ze strany dárkyně, tak i příjemkyně (žena podstupující umělé oplodnění). Zákony jsou nastaveny tak, aby byla anonymita zachována i poté, co dítě dosáhne plnoletosti.
Budete muset podstoupit kolečko vyšetření
Jak darování vajíček probíhá? Prvním krokem je základní pohovor, na základě kterého doktor stanoví vaši anamnézu. Zeptá se na prodělané choroby, alergie a případné další zdravotní potíže. Následuje prohlídka u gynekologa (kvůli vyloučení gynekologických abnormalit), genetické vyšetření a testování na infekční nemoci, jako jsou HIV, žloutenky B a C a syfilis.
A co dál? Budete-li vyhodnocena jako vhodná dárkyně, nic vám nebude bránit v tom, abyste vajíčka darovala. Jedná se o velmi bezpečný zákrok s minimem rizik. Podrobnosti vám sdělí přímo na vybrané klinice.