Dá se vyhnout plochým nohám u dětí?

Nohy dětí a dospělých se liší v celé řadě vlastností anatomických i funkčních. Dětské nohy jsou navíc daleko více náchylné k poškození a vývojovým vadám. Mezi velmi časté patří plochá noha. Prevencí je jak správný výběr obuvi, tak i pravidelné cvičení.

Výběr obuvi

U ploché nohy dochází ke snížení nebo dokonce vymizení podélné nožní klenby. Důvodem může být třeba dlouhodobé nošení příliš tvrdých bot. Díky nim svaly leniví a objevuje se u nich vyšší sklon k plochosti. Nedrží-li noha v botách správný tvar, mohou se vpáčit kotníky a dojde k celkové deformaci svaloviny. Jestliže dítě nosí botu malou, nedokrvují se cévy v prstech a pak se deformace projeví nejen u nohou, ale i na celkovém držení těla.

Při výběru obuvi hraje důležitou roli nejen její tvar, ale i hmotnost. Pohyb v těžkých botách je pro děti velmi obtížný.

Cvičení

Preventivní cvičení proti vzniku plochých nohou je vhodné pro děti každého věku. Jedná se o zábavné cviky, které berou děti jako zajímavé úkoly.

  • Zahrajte si na píďalku

Toto je velmi efektivní způsob cvičení. Děti mají za úkol posouvat chodidlo dopředu díky pokrčeným prstům. Tím se vytváří oblouk nožní klenby.

  • Zvedni předmět

Na zem položíte drobný předmět nebo třeba kapesník a děti jej mají zvednout pomocí prstů.

  • Další variance

Mezi jednoduché cviky, které eliminují vznik plochách nohou, patří výponky na špičkách nebo výpady – nakročování na nohu opíráním o celé chodidlo nebo pouze o špičku nohy.

Cvičení můžete zařadit do denního programu i jako prevenci.

A co chůze naboso?

Pro tuto aktivitu je potřeba vybrat vhodný povrch. Může to být třeba tráva, písek nebo bahýnko. Je potřeba, aby se noha dostatečně vypořádala s nerovným terénem. Díky tomu sílí a posiluje se její klenba. V bytě to může být třeba koberec s vysokým vlasem. Také lze zakoupit speciální hrací koberec s různými umělými povrchy.