Užít si rozmanité chuťové vjemy, to je požitek pro pravé gurmány. Podobný nadšení cestovatelů nebo vinařů, protože kdo se jednou vydá do světa, nemůže už nikdy přestat. Právě v tom je skryto tajemství cestování, ale také zkoušení nových věcí. Olivové oleje sem samozřejmě patří, vypadají sice na první pohled skromně, v malé lahvičce se ale skrývá opravdové bohatství. Dáte mu šanci a zkusíte je ve své kuchyni? Nápovědou může být i fakt, že německé domácnosti, pověstné svou náročností, chorvatský olivový olej milují a na Istrii skutečně nenechají dopustit! K tomu nejlepšímu, co se na Istrii pěstuje patří olivový olej z rodinné farmy Chiavalon.
Chiavalon ráno zkusit jen tak na lžičku?
Seznamte se, chorvatský olivový olej se dá konzumovat na tisíc různých způsobů a vždycky bude vynikající. V jednotlivých malých lahvičkách se nabízí pestrý výběr, který si můžete i snadno nakombinovat. Máte raději těstovinové saláty, čokoládový dort nebo si spíše dáte opravdu špičkový steak? Mořské ryby si také lépe vychutnáte, když je doplníte alespoň pár kapkami olivového oleje. Toho nejlepšího, co pro vás připravil olivový háj nedaleko historického města Pula. Dezert nebo hlavní chod, ale klidně i celé menu, po kterém se nepochybně budou přizvaní hosté doslova a do písmene olizovat. Pokud myslíte, že jsou tato slova příliš nadnesená, zkuste tento olivový produkt sami vyzkoušet. Test to rozhodně nebude nákladný a můžete jen získat. Ochutnáte něco nového? Pokud nechcete příliš složitě vybírat, šáhněte po jedinečném Chiavalon Ex Albis. Ten byl dokonce zařazen mezi TOP 15 nejlepších olivových olejů světa.
Byla by přeci škoda odolávat, když je středomořská kuchyně tolik pověstná a její ingredience zná snad celý svět. Nejen díky americkým či australským přistěhovalcům se olivový olej rozšířil prakticky do celého světa. Takové kouzlo, které má zelenkavá či zlatavá tekutina vhodná pro smažení, pečení i grilování a vaření, nemá už žádný jiný olej.
Příprava olivového oleje jedině s láskou a chutí
Jak tedy vlastně probíhá výroba olivového oleje? Především je zapotřebí využít pouze přírodních postupů, jakákoli složitější mechanizace či dokonce přidání chemických látek by výsledný produkt značně znehodnotilo. Začátečníkům v oboru by nezachutnal a ti by možná dali olivám vale hned po první lžičce, zkušeným milovníkům oliv pak bude jasné, že se výroba moc nepovedla.
Cílem jest totiž co možná nejnižší teplota směsi při stáčení a uchovávání výsledné směsi. Uznejte sami, že 24 stupňů Celsia je při sklizni oliv skutečně hodně nízká hodnota, a právě díky ní jsou nejcennější látky, kterými příroda naše tělo velmi ráda léčí (jistě, dostane-li příležitost), uchovány s minimálními ztrátami. Vyzkoušíte tedy olivový olej až z daleké Istrie? Možná budete překvapeni tím, jak tento produkt vlastně může chutnat – a seznáte, že supermarketová nabídka je spíše druhou až třetí ligou.