13 užitečných rad pro zacházení s mléčnými výrobky

Mléko je základní surovinou pro výrobu mnoha mléčných výrobků a každý z nich disponuje různými vlastnostmi. Mléčné produkty jsou zdrojem mnoha nezbytných živin a pro jejich zachování je vhodné vědět, jak s nimi správně zacházet. Dokonce i zkušené hospodyňky se při práci s mléčnými výrobky dopouští mnoha chyb, proto si uvedeme 13 důležitých rad, na které je vhodné pamatovat.

  1. mlékoMléčný tuk je v mléce jemně rozptýlen. Proto se mléko hodí pro děti a diabetiky.
  2. Mléko sváříme v silnostěnných nádobách, aby se nám nepřipalovalo. Nejvhodnější jsou k tomu nádoby s dvojtým dnem, kde je
    vzniklá prostora vyplněná vodou. Tak se mléko svařuje vlastně ve vodní lázni.
  3. Sýry uchováváme bez přímého světla. Světlo mění vlastnosti mléčného tuku, snižuje hodnoty vitamínů a chuťově sýrům neprospívá.
  4. Sýry skladujeme ve spíži nebo v chladničce v plastikové nádobě, pokud nejsou uzavřeny v obalu. To proto, aby jejich pachem nenačichly ostatní potraviny.
  5. Sýry tvrdé snadno osychají. Proto je ukládáme zabalené nejlépe do alobalu, igelitu nebo do plátna namočeného v osolené vodě.
  6. Výhodou tvarohu je všestranná použitelnost při kuchyňském zpracování. Připravují se z něj pomazánky, sladké i slané pokrmy, moučníky, záviny, nákypy, krémy atd. Tvrdý tvaroh strouhaný používáme k sypání pokrmů.
  7. Tvrdý tvaroh skladujeme zabalený v papíru nebo v utěrce, namočené do osolené vody.
  8. Měkký tvaroh uskladňujeme bez papírového obalu v porcelánové nebo skleněné misce a uchováváme ho v chladnu.
  9. Jogurt vyniká stejnými zdravotními aspekty jako mléko a sýry, je lehce stravitelný a značně chutný, zejména čerstvý. Je to pokrm pro kteroukoli dobu, třeba i na noc, protože nezatěžuje trávení.
  10. Jogurt můžeme použít v kuchyni všude tam, kde používáme kyselou smetanu. Uplatní se v omáčkách, pomazánkách, na Iívance a vdolečky, v majonézách, v krémech, jako zálivka zeleninových salátu, ve sladkých, slaných chlazených nápojích a koktejlech.
  11. Mléko při skladování chráníme proti přístupu světla, které ničí vitamm B2 (riboflavin, urychluje žluknutí mléčného tuku a poškozuje i vitamín C)
  12. Aby se zabránilo srážení mléka při vaření, zejména v létě, je vhodné dát 2 kostky cukru na litr mléka.
  13. Příliš dlouhé vaření mléka a jeho udržování delší dobu při vyšších teplotách – ať už na plotně či v troubě – způsobuje kromě ničení vitamínů (zejména C) srážení bílkovin a převádí důležité prvky vápník a fosfor v nerozpustné sloučeniny, které není schopen lidský organismus využít.