Doporučujeme

Naučte se cestovat po Praze

Cestovat v Praze do zaměstnání, za nákupy, za zábavou nebo za účelem poznávání jejích krás, lze různými způsoby. Určitě se nevyplatí jízda vlastním vozidlem, neboť pražská hromadná doprava je poměrně spolehlivá. Kromě husté sítě autobusových a tramvajových linek je v současné době nejpohodlnější pražské metro. Dostanete se s ním téměř do všech pražských částí a jedinou nevýhodou je dosud skutečnost, že metro nevede k letišti Václava Havla v Ruzyni. Pokud však budete letět na zahraniční dovolenou, existuje plno autobusových spojů, které vás dovezou z řady stanic metra až k letištnímu terminálu.

Na výlet do Prahy

Vydáte-li se do Prahy na rodinný výlet z kteréhokoliv místa v republice, můžete zaparkovat auto na některém z odstavných parkovišť na okraji města a do centra se dopravit metrem. Pokud přijedete vlakem či dálkovým autobusem, můžete přímo na nádraží také přestoupit na metro. Pokud neznáte jednotlivé trasy, nebo jste si nepořídili plánek ještě doma například z internetu, nemusí mít žádné obavy z bloudění. V každé stanici a ve všech vagonech souprav metra je k dispozici názorný a velice přehledný Plánek pražského metra. Na přehledné mapce jsou jednotlivé trasy vyznačeny barevně včetně názvů stanic, což umožňuje rychlou a snadnou orientaci úplně každému.

Po Praze jsou v současné době cestujícím k dipozici tři trasy, z nichž je trasa A zobrazena zeleně, B žlutě a C červeně. Z orientační mapky zjistíte i přestupní stanice označené kolečkem a konečné stanice znázorněné prázdnými čtverečky. Jednotlivé tramvajové linky, které mají zastávky vždy u některé stanice metra, jsou vyznačeny tmavě červenými čarami. Příměstské vlaky, jejichž nádraží se nacházejí rovněž u stanic metra, jsou označeny modrou ikonkou s bílým S.

Metro praha – jízdní řády

Metro praha – jízdní řády jsou dostupné pro každého, jízdní řád pražského metra si můžete vytisknout. Ovšem kvůli jednodennímu výletu je to zbytečné, jelikož mezi jednotlivými soupravami jsou nepatrné časové intervaly. Například v největší dopravní špičce od pondělí do pátku jezdí metro ráno každou minutu a o víkendech jsou rozestupy delší jen o pár minut. V průměru jezdí soupravy každou čtvrtou minutu.

Užitečné odkazy

Na internetu si můžete vyhledat také užitečné odkazy, které obsahují celou řadu informací o pražské městské dopravě. Dozvíte se aktuální informace o spojích, o nákupu jízdních dokladů, o ztrátách a nálezech, nebo se můžete sami zapojit do diskuze a napsat své vlastní podněty ke zlepšení kultury cestování po Praze.