Domov

Kritika a partnerské vztahy

Také se vám zdá, že ať uděláte doma cokoli, vše je špatně? Pokud je ve vašem partnerské vztahu negativní kritika na denním pořádku, narušuje tak nejen harmonický vztah, ale může mít také negativní dopad na vaše zdraví.

Hádkám a kritice se nevyhne asi žádný vztah, pokud se ale objevují pravidelně, nevěstí nic dobrého, obzvláště, pokud není kritika na místě. Často začíná zdánlivě bezvýznamnými drobnostmi, ale postupem času se objevuje i u věcí zásadního charakteru. Opakovaná kritika dokáže rozbořit i velmi pevný vztah.

Kritika má zničující vliv, neboť vypovídá o osobnosti toho, kdo kritizuje, je plná nenávisti, nezaměřuje se na zlepšení, vychází pouze z jednoho způsobu provedení a neumožňuje jinou alternativu, pro druhého partnera je velmi ponižující.

Jak kritice předcházet?

V některých fázích života se asi kritice nevyhneme, ale dá se pojmout i jinak. Pokud vy někoho hodnotíte, snažte se být mírní a zkuste místo stížností spíše vyjádřit vaše přání. Také se zamyslete nad tím, zda nejste přehnaně kritičtí. Pokud jste terčem kritiky vy, snažte se nejít proti partnerovi do ofenzívy.

Pokud patříte mezi ty, kdo neustále kritizují, zkuste dostat tuto svou vlastnost pod kontrolu. Nikdo nechce žít ve vztahu s partnerem, který jej kritizuje neustále a za všechno. Raději než kritiku zkuste zpětnou vazbu, která se zaměřuje na to, co zlepšit, povzbuzuje nikoli obviňuje, respektuje nezávislost, nic nevynucuje a myslí na budoucnost.

Dá se s kritikou vyrovnat?

Pokud jste ten, kdo je neustále kritizován, popřemýšlejte nad tím, zda vám na takovém partnerovi a vztahu záleží, zda je možná nějaká změna a pokud ano, co je pro ni potřeba udělat. Pokud budete více nad celou situací přemýšlet, možná nakonec dojdete k rozhodnutí, že změna není možná a že již v takovém vztahu díle nechcete setrvávat, rozhodnutí je vždy na vás.