Rodina

Dětský stůl

Na hraní, kreslení, učení i provozování nejrůznějších koníčků, je vybrat správný dětský stůl učiněná věda.

Zvlášť, když děti neustále rostou a požadavky na tento kus nábytku se neustále mění.

Nábytek pro nejmenší:

Experti radí vybírat pro nejmenší děti stolky s kratšíma nohama (zvyšuje se tak stabilita) a bez šuplíků (které tak nepřekážejí), ke kterým se dá přistupovat ze všech čtyř stran. Vzorem mohou být například stolky pro nejmenší od skandinávské firmy Ikea, které mají navíc i nezvyklé, nahoře úzké a dole široké, nohy (což sice vypadá zvláštně a exoticky, ale takový stolek je velmi stabilní).

Jak má být dětský stůl veliký?

Dětem do jedenácti let stačí obvykle psací stůl o rozměrech 60 x 120 centimetrů, starší školáci již potřebují pracovní desku větší, standard je 70 x 140 centimetrů.

Jak má být dětský stůl vysoký?

Odborníci doporučují využít tuto tabulku (údaje jsmou uvedeny v centimetrech):

Výška dítěte Výška stolu Výška židle

93-116 46 26

108-121 53 31

119-142 59 35

133-159 64 38

146-177 71 43

159-188 76 46

174-207 82 51

Stoly s nastavitelným sklonem a výškou desky:

stolky vpravoProtože děti rychle rostou, jsou výhodné stoly s nastavitelnou výškou desky. Ideální je, když jednoduchý mechanismus umožňuje plynulou změnu výšky. U stolů, kde se výška mění skokově, zkontrolujte zabezpečení zarážky.

Pokud má stůl nastavitelný sklon pracovní desky, měl by mít na straně blíž k dítěti i zvýšenou lištu (která zadrží například kutálející se pastelky).

Pozor! U stolů s nastavitelným sklonem a výškou desky, hrozí větší nebezpečí zranění dítěte, než u klasických, jednoduchých stolů. Mechanismus by měl být proto naprosto bezpečný, aby si v něm děti nemohly zranit například prsty.

Kam s ním?

Bytoví architekti doporučují stavět stoly (nejenom) pro děti, co nejblíže u okna, kde je nejvíce světla. Ideální je, když světlo dopadá na stůl zepředu a z levé strany (u praváků) nebo zepředu a zprava (u leváků).

Bezpečí:

Hrany stolu zvolte nejlépe zaoblené.

V případě koupě stolu s nastavitelnou změnou výšky, zkontrolujte bezpečnostní pojistky a zhodnoťte celkovou bezpečnost.

Stoly pro děti musí splňovat všechny přísné bezpečnostní normy. Neváhejte se proto zeptat na tuto záruku kvalifikovaných prodavačů.