Doporučujeme

Cvičení + lepší strava = letní úspěch na pláži

Máte před letní dovolenou na pláži, ale když jste si zkoušela oblečení a plavky a podívala se do zrcadla, zalil vás pocit nespokojenosti s postavou? Bříško ani stehna nevypadají tak, jak byste si představovala. Co s tím? Začněte cvičit a zdravě jíst, uvidíte, že to zabere.

Cesta k úspěchu na pláži vede přes zdravý jídelníček a cvičení

Kéž by stačilo zavřít oči a přát si, aby vaše postava vypadala jako postava modelek v časopisech a na billboardech. Tři oříšky pro Popelku nemáte, zlatou rybku asi taky neulovíte. Nezbývá než zapracovat na tom sama. Jak?

Změňte svoje stravování

Zdravý životní styl by měl být samozřejmostí, patří do něj i vyvážený jídelníček. Ruku na srdce, kdo z nás si opravdu hlídá, co jí a kdy? Většina z nás je pořád v jednom kole a jídlo? To je až na druhé koleji. Když nás pak přepadne hlad, sníme to, co je po ruce.

Kdo chce zhubnout, ten by si měl hlídat, co jí. Ráno si dopřát vydatnou snídani, během dopoledne malou svačinku. Následuje oběd, odpolední svačina a den zakončit lehkou večeří. Nepřejídat se, jíst spíš malé porce, ale častěji. Co by na jídelníčku nemělo chybět?

  • Základem všech tkání v těle jsou bílkoviny, tvoří a chrání naše svaly a slouží i k obnově buněk a tkání. Mezi jejich další funkce patří i produkce hormonů a protilátek, jejich příjem ve stravě je nezbytný. Mezi kvalitní zdroje bílkovin neboli proteinů patří kuřecí prsa, hovězí maso, ryby a mořské plody, luštěniny, vejce, mléčné výrobky, mandle a proteinové koktejly a tyčinky.
  • Energii tělo získává z tuků, které navíc zpracovávají vitamíny. Dělí se na několik typů, proto je třeba si hlídat, jaké přijímáte. Ty zdravé označujeme jako nenasycené mastné kyseliny a najdeme je v avokádu, olivovém oleji, mastných rybách, tofu, jejich zdrojem jsou i ořechy a semínka.
  • Další makroživinou jsou sacharidy, těm jednoduchým bychom se ale měli co nejvíc vyhýbat. Přednost dejte komplexním sacharidům, které tělo tráví delší dobu, energie se z nich uvolňuje postupně a najdeme je třeba v rýži, ovesných vločkách, zelenině, kuskusu, těstovinách apod.
  • Dostatečný pitný režim, ideálně v podobě čisté vody nebo neslazeného bylinného čaje také přispěje k tomu, abyste před dovolenou zhubnula.

Náš tip: Potřebujete shodit pár kilo? Zkuste ketodietu, která je založená na sníženém příjmu sacharidů, které nahradí proteiny a tuky. Když tělu nebudete dodávat sacharidy tak, jak je zvyklé, vyčerpá jejich zásoby a dostane se do stavu tzv. ketózy. Bude muset hledat jiný zdroj energie než sacharidy a sáhne do vlastních tukových zásob. Vy budete hubnout.

Začněte se hýbat

Ruku v ruce jde se zdravým stravováním a hubnutím také pohyb. Jedno bez druhého nebude nikdy fungovat. Že nic nevydržíte? Začněte pěkně pozvolna. Kam můžete, tam se projděte svižnou procházkou. Máte v domě výtah? Zapomeňte na něj, choďte po schodech. Ve volném čase si jděte zaplavat, vydejte se na projížďku okolní krajinou na kole. Časem vydržíte víc a víc, můžete pak zařadit i běh nebo si jít zacvičit do fitka.

Víte, že cvičení můžeme rozdělit na dvě části? Během aerobní aktivity (běh, plavání, jízda na kole) pálíte tuky a pracujete na kondičce, během anaerobní aktivity (posilování) nabíráte svalovou hmotu.