Čtení knih je skvělá aktivita, která s sebou přináší celou řadu vítaných benefitů. Jestliže ale čtete romány, máte oproti ostatním velkou výhodu.
Je to opakovaná lež. Spousta lidí si totiž stále myslí, že vášniví čtenáři knih jsou více uzavření do sebe a méně komunikují. V některých případech to sice může být pravda. Jak ale naznačují nové studie, čtení knih může naopak s tímto problémem pomoci bojovat.
Překvapivé výsledky
Zalézt do postele, sednout si, a číst. Jde o skvělou aktivitu, během níž se odreagujete, nasajete nové zážitky, a mnohdy získáte i nové znalosti. Jenže věděli jste, že čtení vám může pomoct se i lépe socializovat? Výzkum provedený na mladých studentech ukazuje, že by právě knihy mohly tento rostoucí problém pomoct řešit.
Této studie se účastnily čtyři skupiny. Každá z nich měla minimálně 86 členů, přičemž největší skupinu pak tvořila parta 356 lidí. Každá z nich pak dostala různý úkol. Jedna z nich měla pravidelně číst beletrii, literární fikci a literaturu faktu. Poslední skupina pak nedostala žádné podobné zadání. A výsledky byly překvapivé. Ne jednou, ani dvakrát. Všech pět pokusů dopadlo stejně.
Lepší postupy nejen při výchově dětí
Asi nejpřekvapivější byl fakt, že čtenáři holdující literatuře faktu nedoznaly žádného zlepšení po stránce empatie. Naopak čtenáři dalších dvou zmiňovaných žánrů pak v testech dopadli mnohem lépe. Nejspíš za to může i samotná struktura vybraných žánrů, které se soustředily především na psychologii samotných postav a jejich vztahy.
Tato studie nám tak může pomoci lépe využít čtení například při výchově dětí předškolního věku. Jestliže tedy i vy chcete vašim dětem dát dobrý základ pro jejich budoucí život, projděte si knižní databáze a databáze spisovatelů a najděte tam vhodný titul nejen pro vaše ratolesti.