Novinky Zdraví

Babské rady XI.

Národní lípa je mohutný strom s košatou korunou, který může dorůst do výšky 25 metrů. Kvete od června do července a patří mezi nejvýznamnější medonosné rostliny…

 lipa7

Sbírá se celé květenství a květy se nesmějí sušit na slunci. Při sběru se musí vystihnout ten správný okamžik, kdy je otevřená většina květů, protože tehdy obsahují nejvíce účinných látek. Dobře usušená droga má aromatickou vůni a nasládle slizovitou chuť.

V lidovém léčitelství je nejoblíbenější bylinkou při nachlazení, zánětu průdušek, angíně a chřipce, a to protože podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli.

Má také protizánětlivé a močopudné účinky, uvolňuje křeče a podporuje (podobně jako meduňka) chuť k jídlu.

lipakamenicka-lipa-001

Čaj se připravuje spařením 1 lžíce sušené rostliny horkou vodou a nechá se 10-15 minut vyluhovat. Může se sladit medem (téma minulého článku Babských rad), a proto je velmi vhodným nápojem pro děti.

Lípa se používá také jako mírný relaxační prostředek při úzkostných stavech, podrážděnosti a poruchách ovlivňujících trávení a zažívání, krevní tlak a střevní peristaltiku.

Nejčastěji se objevuje ve formě nálevu, ale také jako tinktura. Z výtažku lípy se rovněž vyrábí také účinný olej do aromalamp.

lip