Babské rady VIII.

V následujících dílech Babských rad chci vyzdvihnout konkrétní byliny v souvislosti jejich působení na neduhy z minulých dílů. Dnes je to maliník…

 

Maliník obecný

Keř maliníku je vysoký 1-2 metry, u nás roste především v podhorských a horských oblastech, pěstuje se ale také v zahradách jako ovocný keř. V červnu se sbírají hlavně mladé svěží listy, po usušení se maliník musí skladovat v dobře uzavřených nádobách, které jsou chráněny před světlem, aby se nesnížila kvalita drogy.

 

malinik

 

Na co se užívá?

Maliník bývá součástí žlučopudných, močopudných a svíravých čajových směsí. Čaj se pije také pro zlepšení metabolismu, může ale také pomáhat při snižování nadváhy. Rovněž se sbírají též plody, které slouží k přípravě sirupu, který se podává při nachlazení, popřípadě se jím sladí. Rudé sametové plody jsou bohaté na minerální látky a stopové prvky.

Maliník je ovšem stěžejní také v době těhotenství a na jeho závěru, protože regeneruje děložní svalstvo a usnadňuje porod. Jako kloktadlo léčí infekci v dutině ústní a slouží rovněž k výplachům očí při zánětu spojivek. Čínští lékaři zase doporučují maliník při úrazech, bolestech kostí a svalů, vynechané menstruaci nebo průjmech.

Nejčastěji se používá ve formě nálevu nebo také jako tinktura. Koupit však můžete dokonce i tablety.

Zuzana Shilla N.

Learn More →