Doporučujeme

Zastavme se na okamžik ve Španělsku, kráčela tudy světová historie

Podívat se pod Pyreneje by mělo být cílem každého vášnivého cestovatele, pro nějž jsou výlety po Evropě opravdovým koníčkem nad jiné. Španělsko je destinací, kde slunce svítí celý rok a kde si užijete nejen pálivější kuchyni plnou papriček, oliv, sušené šunky a rizota. Pojďme tedy nahlédnout symbolicky pod pokličku a začněme třeba v hlavním městě země, kterou zdobí i jeden z největších palácových komplexů na světě. K němu to ovšem budete mít z metropole pořádný kus cesty vlakem…

Není kam spěchat, tak začněme v Madridu

Nádhera a skvost, přesně o tom je Španělsko, když do něj zavítáte poprvé. Kam se jenom vydat na samém začátku? Nabízí se město, které se usmívá už nedaleko letiště, kde jste před chvílí vystoupili. Je to právě Madrid, který je domovem dvou z nejslavnějších fotbalových klubů světa, místo, odkud vládl panovník Juan Carlos a v němž jezdí metro nebo protéká řeka Manzanares. Metropole slavné Hispánie vás jistě upoutá i obrovskou porcí zeleně, v níž mezi evropskými velkoměsty skutečně až dominuje. Obrovské nádraží Atocha, Palacio de Cristal, ale i park Buen Retiro, nechejte si chutnat. Mimochodem, když už jsme u jídla, místním restauracím a vůní se z nich linoucí jistě vůbec nebudete moci odolat.

Velmi zajímavým městem je ale bezesporu i Sevilla. Tady se líbilo Punům, ale i muslimským dobyvatelům a své samozřejmě nechali vystavět i Římané a katolická veličenstva. Slavnou mešitu zde připomíná už pouze minaret zvaný Giralda, ale katedrála, kterou postavili v patnáctém a na začátku šestnáctého století, je jednou z největších sakrálních staveb našeho světa. V Seville se také postavila jedna z prvních univerzit v regionu a kromě jiného, sakrálních skvostů zde kromě katedrály najdete víc než dost. Za návštěvu tedy Sevilla nebo Granada a další jižanské lokality rozhodně stojí, dáte jim šanci?