Doporučujeme

Spánek je klíčem k lepšímu životu

Je všeobecně známo, že v dnešním světě žijeme až moc rychle. Jsou na nás kladeny velké nároky. Abychom stihli pracovní povinnosti i starost o rodinu a domácnost, máme často problémy vše stihnout. Mnohdy se okrádáme o spánek, který je přitom pro náš fyzický i psychický stav obzvláště důležitý. Pomáhá nám žít lepší život, a proto bychom se měli zamyslet nad tím, zda spíme dostatečně a plnohodnotně.

Proč je spánek důležitý?

Spánek ovlivňuje řadu oblastí našeho života. V prvé řadě působí náš mozek. V něm vytváří prostor pro nové informace. Nejdůležitější fází jsou poslední dvě hodiny před probuzením, takže i tato část spánku by měla být kvalitní. Obvykle tomu tak není, neboť se často nad ránem budíme a procházíme tzv. polospánkem.

S mozkem souvisí i kreativita. Dochází zde ke kombinaci různých informací, jež by nás v bdělém stavu propojit nenapadlo. Míra kreativity tak roste s kvalitou spánku.

Neméně důležitou roli hraje spánek z pohledu zdraví obecně. Věděli jste, že v těle udržuje dostatečný počet NK-buněk, jež pomáhají našemu imunitnímu systému bojovat s nemocemi?

Známý je také fakt, že když dostatečně spíte, projeví se to na vaší kráse a formě. Hlavním ukazatelem je především tvář, na které se probdělé noci zvláště podepíšou. Pokud nám nějaké ty hodiny chybí, nedostatek energie potřebujeme nějak doplnit a často sáhneme po sladkostech. Možná si to ani neuvědomujete, ale je to tak.

Spánek dodává energii také při sportu. Díky němu svalové buňky fungují, jak mají, a zrychluje se jejich regenerace i růst. To vede k lepším výkonům.

V neposlední řadě odpočinek ovlivňuje naše emoce a zvyšuje odolnost vůči stresu. Pakliže spíme málo, jsme podráždění, naše nálady se střídají jako na houpačce a stres zvládáme o to hůře.

Tipy pro kvalitnější spánek

Pokud vám na všem, co jsme zmínili, záleží, podnikněte kroky, které povedenou k lepšímu, komfortnějšímu, kvalitnější a optimálnímu spánku. Jaké to jsou?

Matrace je základ

Mnozí z nás si to neuvědomují, ale to, na čem spíme, má obrovský vliv na kvalitu našeho spánku. Především matrace by měla mít takové vlastnosti, které nám dokonalý odpočinek poskytnou.

Našim zákazníkům radíme sáhnout po matracích na míru přímo od výrobce, jež uspokojí individuální požadavky. Jsou cenově daleko výhodnější a nabízí vysoký komfort. U nás máme poměr ceny/kvality bezkonkurenční,“ uvedl p. Rostislav Grossmann – majitel společnosti Grossmann Matrace zabývající se dlouhodobě výrobou matrací a produktů pro zdravý spánek.

Za naprostou špičku v matracích lze považovat latexové matrace, které nabízejí pohodlí nesrovnatelné s jinými typy materiálů. Vyznačují se velmi silnou bodovou elasticitou, takže se maximálně přizpůsobí tělu a k deformaci dochází pouze v místech zatížení. Jsou rovněž antialergické, antibakteriální, dokonale prodyšné a mají také nejdelší životnost. Oblíbené jsou také matrace z paměťové pěny, studené pěny nebo jejich kombinace. Jsou cenově dostupnější a mají také spoustu skvělých vlastností. Poskytují tělu ideální oporu, umožňují dobrou cirkulaci vzduchu a výhodou je možnost si vybrat různě tvrdé lehací plochy, od úplně nejměkčích povrchů, až po nejtvrdší,“ dodal p.Grosssmann.

Méně světla

Při světle se nespí zrovna nejlépe, hlavně pokud vám do oken svítí veřejné osvětlení z ulice, anebo třeba také měsíc. Zainvestujete do kvalitního zastínění a spěte se zatemněnými okny. Pakliže si to budete moci dovolit, optimálně stínění načasujte tak, aby se zvedlo před vaším probuzením. Takové řešení je sice finančně náročnější, ale nebudete investice litovat.

Odložte mobilní telefony a vypněte televizi

Mobily a televize vyzařují záření, které má na spánek špatný vliv. Navíc modré světlo, např. z displejů u telefonu nebo počítače není pro naše oči před spaním zrovna přirozené. Mnohem lepší je třeba oranžové světlo z lampičky. Takže si například na chviličku přečtěte místo televize knížku nebo si pusťte relaxační hudbu (moře, vítr, zvuk deště), jež vás zavede do klidového režimu.

Čaj na usínání

Už naši dávní předkové znali sílu bylin a před spaním si vařili meduňkový čaj. I dnes řada odborníků doporučuje šálek bylinkového čaje. Vařte si jej pravidelně a uvidíte, že nebudete mít problém hlavně s usínáním.

Anatomický polštář

K pohodlnějšímu spánku přispívá anatomický polštář z latexu nebo paměťové pěny. Krásně se přizpůsobí tvaru hlavy a poskytne jí optimální oporu. Rovněž se lépe adaptuje teplotě těla a i toto vám zaručí pohodlnější spánek.

První zvonění budíku

Jakmile vám ráno zazvoní budík, vstaňte ihned na první signál. Jeho posouvání totiž zásadě ubírá na kvalitě spánku během noci, která bude následovat.

Doslova se vám stýská po plnohodnotném spánku a chcete pro něj udělat maximum? Informujte se u společnosti Grossmann spol. s r.o. (eshop najdete na stránkách www.grosssmann-matrace.cz), jaké produkty pro zdravé spaní jsou pro vás optimální, a držte se zmíněných tipů.