Doporučujeme

Slunečník a jeho správný výběr

Bez slunce se neobejde žádný živý tvor na planetě. Na druhou stranu ne vždy může být tak příjemné. Popáleniny, úpal nebo úžeh. To vše jsou problémy, které mohou s nadměrným pobytem na slunci souviset. Proto se společně podíváme na to, jak sluneční paprsky jednoduše zastínit. A k tomu nám může pomoci praktický slunečník. Pokud ho vybíráte, poradíme vám několik tipů, se kterými zaručeně nešlápnete vedle.

Základem je tvar, který slunečník nabídne

To první, na co je třeba se zaměřit, to je určitě tvar, jaký budou vámi kupované slunečníky mít. Dnes musíme říci, že tvarové možnosti jsou skutečně rozsáhlé, díky čemuž není žádným problémem vybírat z široké nabídky variant. Shrneme-li si dané možnosti, potom se podívejme na to, že v rámci tvarů lze pořídit:

  • Pravoúhlé – obdélníkové nebo čtvercové

  • Klasické kulaté

  • Půlkruhové slunečníky

V souvislosti s výběrem konkrétního tvaru bychom měli mít jasno také v tom, kde vlastně budeme slunečník používat. A právě na tuto oblast se podíváme nyní.

Na zahradu, na pláž, nebo snad na balkon?

Pokud máte jasno v oblasti tvaru, je třeba se zaměřit také na účel použití takového slunečníku. Pokud se podíváme na možnosti, tak dnes není problém koupit slunečníky v akci na rozmanité možnosti využití. Jedním z příkladů jsou třeba slunečníky na zahradu s boční nohou. Ty fungují jako samostatně stojící řešení, které je ideální používat právě na vaší zahradě. Je ale i další možnost, jako je plážový slunečník, která zase umožní jednoduchá zapíchnutí do země, třeba do písku na pláži. A zde může snadno držet i po celý den. Třetí možnost se týká vašeho balkonu. Zde jsou řešením slunečníky na terasu, které mají výše uvedený specifický tvar. A to s ohledem na to, aby celý prostor, terasy nebo balkonu co možná nejlépe zastínili.

A

Hleďme také na velikost

Dále je nutné si uvědomit, že se správným výběrem slunečníku souvisí také jeho konkrétní velikost. Dnes není problém koupit variantu menší, kompaktnější, nebo je možné pořídit si skutečně velké slunečníky. Podíváme-li se na možnosti rozměrů konkrétněji, potom je třeba říci, že ty menší jsou obvykle do průměru tří metrů, zatímco ty největší už dosahují průměru čtyř metrů, ale i větších. Logicky pomohou zastínit plochu skutečně velkou. Nejlépe právě na vaší zahradě.

Jak je velikost udávána?

Dobré je vědět, jak konkrétní velikost slunečníků poznáme. Výše jsme uvedli, že se liší svým průměrem, což se samozřejmě týká výhradně variant, které jsou označovány jako kruhové. Je však možné vsadit také na varianty, které jsou obdélníkové nebo čtvercové. Zde samozřejmě nemluvíme o poloměru ani průměru, jelikož je tento typ z hlediska velikosti popisovaný pomocí konkrétních úhlopříček, kterou stínící plocha nabídne.

Myslete také na podstavec

Konkrétní slunečník máme téměř vybraný. A tak je třeba zaměřit se na poslední možnost. Tou není nic jiného, než volba podstavce. Ten by měl zajistit, že i větší slunečníky budou spojeny s jistotou stability, pevnosti a výdrže. Jedině tak budeme mít jistotu spojenou s tím, že nám stoprocentně vydrží a vítr ho nepřevrátí. Možností různých podstavců jsou dnes desítky. Pokud kupujete zahradní slunečníky v akci, bývá jejich součástí základní plastové řešení, které jenom naplníte vodou a podstavec je vytvořen. Stejně tak je však možné využít kovové, konkrétně litinové varianty s širokou základnou, stejně jako na našem trhu existují i varianty s pevným a těžkým kamenem. Ten je ideální u těch největších modelů na trhu.