Domov

Ovlivňují barvy prostředí naši psychiku?

Milujete pohled na modrý oceán? Když vejdete do místnosti s červenými zdmi, pocítíte neklid? Když se díváte na jasně zelenou trávu, máte pocit uvolnění?

Barvy v nás vyvolávají přirozené reakce a odpovědi našeho organismu na ně mohou ovlivnit naše duševní zdraví.

Používání barev v našem životě je velice důležité téma. Ovlivňuje nabídku výrobků, vymalování prostoru, v němž žijeme či pracujeme. Barevné vnímání je u každého jiné, nicméně některé odstíny či barvy mají univerzální význam.

Chladnější barvy jako modrá, zelená či fialová jsou často vnímány jako uklidňující, ale také mohou vyvolat pocit smutnu. Červená, oranžová či žlutá barva spadají do teplého barevného spektra, které je spojeno s teplem a pohodlím.

Barvy a my

Pokud necháte čekat studenty před zkouškou v místnostech s červenou barvou, vyvoláte v nich neklid a nesoustředěnost. Jedinci horkokrevní dávají přednost barvám chladnějším, zatímco ti zimomřiví upřednostňují barvy teplé.

Pokud potřebujete trochu povzbudit, pořiďte si do svého domu něco oranžového. Oranžová barva je veselá, je spojená s řadou potravin, takže může stimulovat vaši chuť k jídlu. Podobné vlastnosti má i žlutá barva. Jsou to nejjasnější barvy pro lidské oko, proto se často objevují na hračkách pro malé děti.

Potřebujete – li odpočinek, ideální barvou může být zelená. Je spojená se zdravím, duchovní očistou a nese v sobě léčivou sílu. Podobné vlastnosti má i barva modrá, je uklidňující, ukazuje inteligenci a kreativitu.Fialová barva je spojená s králi, ale také tajemnem a podporuje prestiž a bohatství.Červená barva je silná, proto se objevuje na dopravních značkách –označuje varování. Vyvolává silné emoce, může podporovat rozrušení.Černá barva je historicky brána jako zlo, může vyvolávat pocit smutku. Často se používá v souvislosti se smutkem či smrtí.Bílá barva nabízí pocit čistoty, nevinnosti a mírumilovnosti.

Cítíte – li smutek, zkuste se zaměřit na barvy veselejší. Potřebujete – li si odpočinout, najděte i místo, kde bude něco zeleného nebo modrého.