Ač je tato plodina velmi drobná, přesto nabízí velké množství výhod. Patří do skupiny luštěnin, které byly pro naše předky jako maso. Dokáže zasytit, posílit imunitu a dobře se skladuje. Využít ji můžeme pro přípravu celé řady zajímavých a pestrých jídel. Ve světě se objevuje téměř druhů čočky. Každý druh má trochu jinou barvu i chuť. Podívejte se na ty známější druhy.
Čočka černá
Nabízí velké množství bílkovin, vitamín B a železo. V červeném pigmentu, který se v čočce nachází, se vyskytují antioxidanty, jež nalezneme také v lesním ovoci, především v borůvkách nebo ostružinách. Tyto látky pomáhají v boji proti stárnutí.
Vzhledem k tomu, že tento druh čočky je bez obsahu lepku, můžou jej konzumovat i ti, kdo mají s lepkem obtíže.
Tipy pro vás:
Čočku lze upravovat různými způsoby. Lze ji nejen vařit jako hlavní jídlo či přílohu, ale dají se z ní připravit i vynikající pomazánky nebo salát. Pokud chcete, aby její chuť vynikla, použijte při přípravě olej z vlašských ořechů.
Čočka žlutá
Tento druh čočky také obsahuje velké množství bílkovin a minerálů velkou výhodou jejího zpracování je, že se před vařením nemusí namáčet a můžete i používat ihned. Dejte si však pozor na délku vaření, má tendenci se rozpadat, takže stačí jen velmi krátká doba. Je to vhodná volba pro všechny členy domácnosti.
Tipy pro vás:
Použít ji můžete jak pro polévky, tak i pro přípravu kaší. Nejlépe však dáte vyniknout její chuti v receptech indických.
Čočka hnědá
Největším pěstitelem tohoto druhu čočky je španělská Kastilie. Můžete ji zde ochutnat jako tapas k pivu a dalším alkoholickým nápojům. Je to vhodná surovina pro všechny jedlíky.
Tipy pro vás:
Chuť má po oříšcích. Jedná se sice o tužší druh čočky, nicméně má sklon se rozvářet. Je tedy třeba ji při vaření hlídat. Ve Španělsku se, kromě tapas, používá jako příloha, velmi často smíchaná s rýží a servírovaná s osmaženou cibulkou. Jako doplněk se hodí i do vydatných zimních polévek.