Doporučujeme Krása Zdraví

Kokosový olej má široké využití

Kokosový olej znala již slavná Kleopatra, v její době byl považován za nezbytný základ pro zachování ženské krásy a mládí. Panenský olej se získává lisováním dužiny z čerstvě sklizených kokosových ořechů za studena.

Obsahuje velké množství tuku, vitamíny A (má vliv na zrak, zajišťuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost sliznic, kostí a krvetvorby, ovlivňuje spermie a vajíčka, je potřebný pro správný vývoj plodu, redukuje vrásky), C (především udržuje tělesné zdraví), E (nejdůležitější antioxidant), dále pak vápník, fosfor a kyselinu laurovou (antiseptická látka).

Použití

Olej se dá využít nejen jako potravina, či doplněk stravy, ale i jako přírodní tělová a vlasová kosmetika.

Pomoc při redukci váhy – tělo jej tráví delší dobu, energie je tak dodávána postupně. Neusazuje se v těle, neobsahuje žádný cholesterol.

Jako potravina – kromě vitamínů a minerálů výše jmenovaných obsahuje kyselinu laurovou (důležitá složka mateřského mléka), která je důležitá při léčbě virových onemocnění, nachlazení, oparů, bronchitidy, či kvasinkových infekcí. Můžete jej používat na přípravu pokrmů i smažení, přidejte si jej ráno do obilné kaše. Vhodný je i do zeleninových salátů.

Péče o pokožku –dá se používat i jako tělové mléko nebo krémy. Nádherně se vstřebá a nezanechává mastný film. Je vhodný pro sušší nebo citlivou pokožku, na popraskanou kůži (na chodidlech, loktech), atopický ekzém, vyrážky, či alergie. Vyzkoušet jej můžete i jako odličovadlo.

Péče o vlasy – tady najde použití především na vlasové zábaly proti lámání vlasů a třepení konečků, také proti vypadávání vlasů. Při pravidelném používání dodává vlasům lesk, změkčuje a vyživuje vlasovou pokožku a umí odstranit i lupy, usnadňuje rozčesávání. Ideální je použít ho jako zábal před mytím vlasů. Ale můžete ho též vetřít do vlasové pokožky.

Účinky na zdraví – podporuje imunitní systém (dopřejte si jej hojně v zimních měsících), reguluje cholesterol a cukr v krvi, ovlivňuje hospodaření s inzulinem, podporuje zdravou funkci štítné žlázy, antioxidanty v něm obsažené spolu s vitamínem E bojují proti předčasnému stárnutí pokožky. Máte – li problémy s trávením, či pálením žáhy, zkuste používat olej při vaření. Pozitivní vliv má i na dutinu ústní – zklidňuje dásně a zamezuje tvorbě aftů.

Máte – li doma zvířecího mazlíčka, můžete olej použít i pro něj – natřít popraskané tlapky nebo použít jako doplněk stravy pro povzbuzení imunity, zlepšení kvality srsti a vyživení kloubů.