Doporučujeme

Jiné vánoční cukroví, než ho známe

Dnes pečeme spoustu druhů vánočního cukroví. K nejznámějším můžeme řadit oblíbené vanilkové rohlíčky, včelí úly nebo vykrajované linecké cukroví plněné marmeládou. Dříve se ale peklo cukroví zcela jinak. Protože dříve bylo mnoho lidí velmi chudých, cukr a mouka pro ně byly spíše velkou vzácností, proto první vánoční cukroví bylo tvořeno zejména ze sušeného ovoce a s velkým množstvím medu.

Med byl zejména na Vánoce velice důležitou surovinou, hlavně byl zcela nepostradatelný na medové perníčky, které se u nás pekly už někdy ve 13. století. Vánoční cukroví vyrobené z medu se ale peklo už mnohem dříve. Stejně tak se dělala vánoční výzdoba bytu a domu, třeba v podobě barborek, jablíček a oříšků.

Vánočka jako vánoční cukroví

Dnes považujeme vánočku spíše za druh pečiva, ale dříve jí lidé považovali opravdu za vánoční cukroví. V 16. století, kdy vánočka vznikla, byla oním prvním cukrovím, které nebylo upečeno z medu. Běžným pečivem se ale stala daleko později. Lidé si ji ve svých domácnostech začali péct dokonce až v 18. století. Tato pochoutka byla dříve známá také jako pletynka, čištrucle, ceplík, štědrovice a zůstala vánoční tradicí až do dnes. Stejně tak si dlouho hledal do domácností cestu vánoční stromeček a ten si zaslouží krásné ozdobení. Proto nezapomeňte na vánoční dekorace, ozdoby a krásné světelné vánoční řetězy v provedení LED. Ať už zvolíte osvětlení venkovní či vnitřní, skvěle vás naladí do pohody vánoc.

Tradice vánočního cukroví

Vánoční cukroví dříve začali lidé péct v prvním adventním týdnu. Podle pověr je totiž velmi důležité si dávat pozor při přípravě těsta a hlavně pak při pečení. Tradovalo se, že když hospodyňka vánoční cukroví spálí, čeká ji opravdu vážná nemoc, nebo dokonce smrt. Když se jí naopak cukroví podaří, přinese jí v příštím roce hodně zdraví. Vánoční cukroví i vánočka k Vánocům patří a radost z něj mají zejména děti. Je to letitá tradice, která nám přivádí do domu toho správného ducha Vánoc a vždy bude jeho vůně i chuť velice oblíbená. Tak až dáte na stůl vánoční cukroví, do oken LED světelné řetězy a pod vánoční stromeček dárky, vaše Vánoce mohou v klidu začít.