Jak na zánět močových cest

Zánět močových cest má na svědomí nejčastěji bakterie Escherichia coli. Příznaky rozhodně nepřehlédnete. K typickým projevům patří časté nutkání a bolestivé močení, které může provázet i řezavá bolest vystřelující směrem do podbřišku. Moč má kalnou barvu a může se v ní objevovat také krev. Silná bolest v bedrech také signalizuje nebezpečí.

Infekce se může projevit ve dvou oblastech:

  • infekce horních močových cest – močovody nebo ledviny
  • infekce dolních močových cest – močová trubice nebo močový měchýř

Prevence

V první řadě je nutné dbát na intimní hygienu, používejte nedráždivé přípravky – ideálně s neutrálním pH. Potížím může zabránit i vhodné spodní prádlo. To by mělo být pohodlné a dobře sající vlhkost. Zcela nevhodná jsou tanga.
Nutné je chodit pravidelně na toaletu, kdykoliv pocítíte nutkání.

Nejlépe známým bojovníkem proti tomuto problému jsou brusinky, které zabraňují bakteriím přilnout na stěny močových cest a způsobovat tak nepříjemnou infekci.

Lehčí problémy zvládne domácí léčba

Jestliže začínáte nějaké potíže pociťovat, je nutné vypít denně aspoň 3 litry tekutiny, nejlépe urologický čaj. Ležte v teple, na břicho si položte teplou ohřívací láhev.
Bylinkové čaje pijte neslazené, vynikající je například směs zlatobýlu, řepíku a květu hluchavky bílé. Limonády, kávu a alkohol raději zcela vynechte.

Když domácí léčba nepomůže

Pokud se přidá teplota, třesavka nebo se objeví žaludeční potíže, znamená to, že infekce zasáhla ledviny. V takovém případě je nutné okamžitě zajít k lékaři, který zpravidla nasadí antibiotika.

Nedoléčené záněty oslabují imunitu

Akutní zánět močových cest je třeba začít léčit co nejdříve, aby nepřešel do chronické fáze, která vzniká nejčastěji z nedoléčených akutních zánětů. Příznaky chronického zánětu jsou podobné jako u akutního, ale potíže se objevují i několikrát do roka a dochází k celkovému oslabení imunity.

Renata Bachtíková

Learn More →