Zdravý a vyvážený jídelníček je zdrojem makro i mikroživin, které jsou pro naše tělo prospěšné a podporují jeho správné fungování. Mezi makroživiny patří sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Sacharidů by však mělo být v druhé polovině dne o něco méně, můžeme je tedy zařadit do stravování dopoledního a poledního.
Do mikroživin se řadí především minerály a vitamíny. Z jídelníčku bychom naopak měli vyřadit potraviny s vysokým glykemickým indexem, jednoduché cukry, sladkosti a přeslazené nápoje. Vhodné nejsou ani tuky s nasycenými mastnými kyselinami, tučné maso, uzeniny nebo tučné mléčné výrobky.
Obsah jednotlivých porcí
Pro sestavení jídelníčku na celý den je potřeba si rozmyslet, co budou jednotlivá denní jídla obsahovat.
Snídaně
Někdo toto jídlo přehlíží, ale snídaně je důležitou součástí dne. Mezi ideální potraviny patří celozrnné produkty (pečivo, cereálie, obilné kaše), mléčné výrobky, kvalitní margaríny, ovoce či zelenina a tekutiny (neslazený čaj, voda, káva).
Oběd
Oběd by měla tvořit největší denní porce jídla, ve které by měly být bílkoviny (maso, vejce, tofu, luštěniny), přílohy (brambory, těstoviny, rýže), kvalitní tuky (rostlinné oleje), zelenina jako příloha a tekutiny.
Večeře
Může to být odlehčená forma oběda. Místo sacharidové přílohy můžete zařadit více zeleniny. Opět nezapomínáme na tekutiny.
Svačiny
Jsou velice důležité. Díky nim nemáte hlad mezi hlavními jídly. Jako svačina může posloužit ovoce (spíše dopoledne) a zelenina, müsli, celozrnné pečivo, mléčné výrobky (jogurty, kefíry) a opět tekutiny.
Jídelníček zdarma
Pokud si nejste jisti, jak se stavit jídelníček ideální právě pro vás, zavítejte na portál pestryjidelnicek.cz, kde si můžete nechat se stavit jídelníček zdarma. A jak to funguje? Vyplníte formulář, který se na portálu nachází a do vaší e-mailové schránky vám přijdou přihlašovací údaje, díky kterým získáte přístup pro jídelníček i s recepty, který je vhodný právě pro vás.