Domov Novinky

Vhodný prostředek pro praní prádla

Vaše oblečení je dennodenně vystaveno různým nečistotám. Mnoho domácností proto řeší otázky, který z prášků je šetrnější, ale přesto pere kvalitně. Výrobci nás lákají na stále nová tvrzení, proč právě ten jejich výrobek je ze všech nejlepší a ideální. Výběr je však jen a jen na nás, ale odvíjí se především od dvou kritérií. A to – na jaké oblečení se má prostředek použít a zda má být ve formě gelu, či prášku.

Práškové prací prostředky

Práškové prací prostředky jsou vhodné především na velmi znečištěné oblečení, chcete – li jej mít dokonale bílé (obsahují totiž bělidla) a zabránit zešedivění. Mějte na paměti, že při praní barevného oblečení hůře odolávají barvy. Je tedy vhodné používat prášky určené na oblečení barevné, které neobsahují bělící přísady. Další nevýhodu prášku je, že na oblečení zanechává usazeniny a tím jej poškozuje.

prani-pradla

Kdy zvolit tekutý prášek

praci-prasekTento prostředek více šetří barvy, zpravidla totiž neobsahuje bělidla a optické zjasňovače (ty jsou vhodné na oblečení bílé). Nevypere však silně zašpiněné oblečení a proto jej volte v případě, že se chcete zbavit potu nebo prachu, nikoli nějakých skvrn. Tekuté prášky a gely se snáze rozpouštějí, tudíž je lze používat při nižších teplotách. Tím šetří nejen oblečení, ale i vodu a energii. Pokud tento prostředek chcete používat i na potřísněné oblečení, doporučuje se před samotným praním očistit látku nejprve mýdlem, nebo na ni prací prostředek nalít.

A co gelové kapsle? Ty se liší od tekutých gelů pouze formou. Výhodou je jejich praktičnost, nevýhodou to, že se někdy obal úplně nerozpustí a jeho stopy mohou zůstat na oblečení. Abychom dosáhli při praní maximálního efektu, vkládám do bubnu nejprve kapsle a teprve pak oblečení.

Alergenní složky – pozor na ně

Na každé etiketě by měla být udávána případná přítomnost alergenních látek. To však neznamená, že citlivé osoby se vyhnou alergické reakci. Velký vliv na to má především citlivost osoby a druhy látek, které jsou v prostředcích obsažené. Tady je asi trochu problém u tekutých prostředků, které obsahují látky, jež slouží jako aromatické prostředky a nemají vliv na prací účinky. Z tohoto hlediska je tedy používání tekutých prostředků na zvážení.