Cestování

Ras al Khaimah: Odpočinek v dávné Persii

Jako sedm démantů zasazených do koruny dávného perského království, tak stejně je sedm arabských emirátů. Jedním z drahokamů této vzácné koruny perského zálivu je emirát Ras al Kaimah. Ten je právem považovaný za opravdový klenot, byť nemá tolik monumentálnosti, jako třeba Dubaj, a ani co do rozlohy se nemůže rovnat třeba emirátu Abú Dabí.

V celém emirátu žije asi tolik lidí jako v Brně a Prostějově dohromady a co se týká rozlohy, tak například náš Karlovarský kraj je dvakrát tak veliký. I přesto je emirát Ras al Khaimah pohádkově bohatý a má turistům co nabídnout. Předně je zde daleko větší klid a pohoda, než ve věčně uspěchané Dubaji. A zatím co Dubaj si hraje na Monte Carlo arabského světa, Ras al Khaimah je synonymem odpočinku v přepychu. Třeba takový pětihvězdičkový Cove Rotana Resort je zhmotněním vašich představ o orientálním luxusu.

Rudý písek s puncem jinakosti

Ač rozlohou nevelký, má velmi členitou a zajímavou krajinu. Z jedné strany obepínají emirát vrcholky pohoří Al-Hadžar, pod nimi se nachází poušť, pulzující metropole, golfová hřiště a samozřejmě moře. Malá rozloha není vůbec na škodu, vše zajímavé je tu na dosah. Vždyť třeba jen přejezd z Dubaje zabere něco málo přes hodinu po kvalitní silnici. Už na první pohled člověk zajistí, že tady je několik věcí jinak. „Oproti zemím například na severu Afriky, má zdejší písek načervenalý nádech, což je dáno odlišným geologickým složením a celému prostředí do dodává punc jinakosti,“ vysvětluje Lenka Pátek z CK Blue Style, která nabízí first minute zájezdy do tohoto emirátu již od 17 790 korun. Na druhý pohled zaujme na arabské poměry příkladná čistota. Emiráty jsou společenským životem, ohleduplností a tolerancí místních velmi blízko evropskému srdci.

Velbloudi, golf i hory

Do hor, které jsou doslova za bukem, se vyplatí vyrazit autem, jehož pronájem si lze sjednat na recepci hotelu. Pamatujte ale, že pro řízení vozu v SAE je ale potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz. Komu by se nechtělo prohánět se po zdejších skvostných silnicích, může využít jinou vyhledávanou kratochvíli, kterou je jízda na velbloudech v poušti.

Jednou z opravdových zajímavostí, na kterou můžete při pobytu zde narazit je golf. Místní golfová hřiště jsou proslulá svou kvalitou, aby také ne, když je navrhovali renomovaní světoví architekti. Co je ale opravdu skvělé, že zdejší hřiště jsou o dobrou polovinu levnější, než v Dubaji! Možná právě toto vás přiměje vzít do ruky golfovou hůl. Pokud se už na green dostavíte, vězte, že zejména o víkendech zde narazíte na řadu dubajců, kteří si sem jezdí zahrát.

Populace v Ras al Kaimahu je velmi různorodá, stejně jako v ostatních Emirátech. Může za to nesmírné bohatství, které sem láká námezdní dělníky z Indie, Pakistánu, Filipín, Egypta, Maroka i z Ruska. Až ze dvou třetin tvoří obyvatelstvo muži a více jak tři čtvrtiny z nich jsou cizinci, zde pracují, a nejen že nemají zdejší občanství, ale ani ho nikdy nezískají. Místní se objevují pouze v top manažerských pozicích, případně jako majitelé firem.

Boxík

Věděli jste, že časový posun oproti České republice je v Emirátech +2 hod. v době letního času, +3 hod. v době zimního času?

Foto: Blue Style / raktda