Léto je v plném proudu a vysoké teploty nás sužují daleko více než kdy jindy. Proto je opravdu důležité dodržovat dostatečný pitný režim. Nečekejte na pocit žízně, vaše tělo potřebuje vodu mnohem dříve. Mějte vodu ideálně stále u sebe a pijte v pravidelných intervalech. Kolik a čeho bychom tedy měli přes den vypít, a co nám může způsobit nedostatek tekutin?
Proč je dostatek tekutin tak důležitý?
Naše tělo je tvořeno převážně vodou. Obsahuje ji každá buňka a je tedy logické, že bez vody náš organismus nemůže správně fungovat. Dlouhodobý nedostatek tekutin má negativní dopad na řadu funkcí v těle. Mezi nejčastější projevy patří například:
-
přetížení ledvin,
-
únava,
-
bolest hlavy, závratě či halucinace,
-
poruchy krevního oběhu,
-
přehřátí organismu,
-
nesoustředěnost,
-
nervozita,
-
zhoršení trávení.
Nedostatkem vody trpí také naše pokožka. Zhorší se její kvalita a sníží se její pružnost. U lidí, kteří obecně pijí méně, je prokázané rychlejší stárnutí pleti. Může být viditelně vrásčitá a scvrklá. Příjem tekutin bychom tedy neměli podceňovat, obzvláště v létě, kdy tělo potřebuje vodu nejvíce.
Kolik správně pít
Množství tekutin, které bychom měli během dne přijmout, závisí na mnoha faktorech – věku, pohlaví, zdraví, váze, sportovnímu výkonu, ale třeba i venkovní teplotě. Existují však obecná doporučení, která radí pít zhruba 2,5 litru vody denně. Řada lidí chybně čeká až na pocit žízně, přitom v tento okamžik už naše tělo vysílá signál, že je dehydratované, a vodu tedy potřebovalo daleko dříve.
Proto pijte raději pravidelně, po menších dávkách. Ráno po probuzení dopřejte organismu alespoň jednu sklenici vlažné vody, aby se mohlo nastartovat a správně fungovat po celý den. Větší množství pijte pakliže jste na slunci. Obzvláště při pobytu u vody lidé na dostatečný příjem tekutin zapomínají.
Přednost dejte vodě
Co se kvality tekutin týká, měli bychom co nejvíce dávat přednost obyčejné či minerální vodě. Špatné nejsou ani neslazené čaje, jen pozor na zelené, které obsahují hodně kofeinu. Co bychom naopak měli omezit na minimum jsou slazené balené limonády. Stejně tak káva či alkohol by neměli převažovat.
Náš denní příjem tekutin netvoří pouze nápoje. Necelých 20 % z celkového množství přijmeme z potravin, což určitě není zanedbatelné množství.
Nezatěžujte tělo škodlivým dýmem
V horkých letních dnech bychom naše tělo měli zatěžovat co možná nejméně. Výjimkou nejsou ani tabákové výrobky. Zejména při užívání klasických produktů dostávají naše plíce opravdu zabrat. Lze je nahradit trendy alternativou, díky které tělo není zatěžováno dehtem ani oxidem uhelnatým.
Řeč je o zařízení na zahřívání tabáku. Hlavním rozdílem mezi novým trendem a klasikou je princip fungování. Tato zařízení uvolňují nikotin pouze při zahřívání náplně, nikoli při spalování.
Mimo jiné uživatelé získávají rozmanitou nabídkou příchutí svých náplní. Například hojně prodávaný Pulze jich nabízí celkem sedm a dopřát si můžete intenzivnější chuť tabáku, svěží mentol, nebo třeba lesní ovoce.
Autor: Elena Gotfried