Na první pohled můžete nabýt dojmu, že plody kustovnice čínské, neboli Lycium chinense (čínsky kou-čchi), znáte. U nás se totiž vyskytuje kustovnice cizí neboli Lycium barbarum, jež převážně roste u železničních náspů, na stráních či v živých plotech, jedná se o okrasnou rostlinu.
Nejen pro muže středního věku
Kustovnice čínská je opadavým trnitým keřem, listy jsou převislé, se střídavými purpurově zbarvenými květy, které jsou srostlé v korunní plátky. Plody jsou na delší stopce. Bobule disponují sytě červenou barvou. Vzhledem k tomu, že je kustovnice planě rostoucí rostlinou vytvářející křoviny, tímto se tak též stává skrýší pro ptáky a bobule jsou zdrojem jejich potravy. Plody kustovnice cizí jsou v zemi původu využívány pro její léčebné účinky. I u nás je reálné zakoupit ve vybraných specializovaných obchodech směs dvou druhů a to Lycium chinense a Lycium barbarum.
Populární bobulky
V zemi původu, tj. v Číně byly první zmínky ohledně užívání plodů kustovnice čínské registrovány okolo roku 100 našeho letopočtu. Od této doby neklesla obliba kustovnice. Pro každého obyvatele Číny je dobře známou rostlinou. Ochotně se s vámi jistě též podělí o informaci, že plody kou-čchi jsou přínosné nejen pro muže ve středním věku.
Na základě tradiční medicíny disponují plody kou-čchi sladkou chutí, neutrálním rázem působící na meridián jater i ledvin, které rovněž posilují, taktéž je pozitivní vliv v rámci výživy krve, zvětšují jin i jang, přínosně působí na zrak, jeho stav se odvíjí od stavu jater, a též se podílí na zvhlčení plic. Pro veškerou mužskou část populace je importantní zesílení jin jater a ledvin, a to především, jestliže došlo ve vyšší míře k vyčerpání, ať už v rámci nadměrné konzumace alkoholu či sexu.
Nepostradatelný doplněk stravy
V Číně plody kustovnice jsou k dostání prakticky kdekoli, ať už v lékárně, na trhu či v samoobsluze. Pro místní jde o zcela nezbytný doplněk stravy, který je velmi oblíben u žen. Není divu, však plody kustovnice se podílí na zpomalení procesu stárnutí. Uznejte, která z žen by nechtěla zůstat navždy mladá.
Z goji lze připravit odvar nebo se rovněž může přidat do mnoha jídel. V tradiční čínské medicíně dochází k použití léčivé formule u léčby nemocí v rámci absence jinu, což je umocněno žízní, počítaje v to však například i tuberkulózu, diabetes v počátečním stadiu, taktéž při závrati, zhoršené viditelnosti zrakového orgánu či neustále vleklém kašli. Plody je adekvátní konzumovat rovněž při onemocnění lupénkou i při impotenci.
Moderní výzkumy
Zkušenost starých Číňanů byla nedávno stvrzena výzkumem v rámci plodů kustovnice čínské, jež bylo shledáno v oblasti účinnosti v posílení imunitního systému lidského organismu, eliminace počtu antigenů, jež mají související vliv na alergická onemocnění. Na základě tohoto argumentu je kustovnice užívána i při onemocnění lupénkou, což obvykle tento stav úzce souvisí s absencí jinu. Pozitivem je taktéž, že kustovnice má podíl na zvýšení fagocytózy retikuloendotelového systému, příznivě ovlivňuje odolnost organismu a krvetvorbu, reguluje krevní tlak.
Rovněž plody kustovnice v rámci účinků byly shledány do patřičné míry jako afrodiziakum. Bylo prokázáno u mužů majících problémy s potencí, že v rámci konzumace plodů kustovnice čínské v podobě odvaru, došlo ke zvýšení hladiny mužských pohlavních orgánů v krvi a rovněž příznivě ovlivnilo u pacientů jejich vitalitu. Odvar je ideální za použití okolo 6-18 g sušených plodů kustovnice denně. V rámci léčebných metod dochází povětšinou v kombinaci plodů Lycium chinensis a Lycium barbarum s ostatními bylinami.
Účinný betain
V plodech kustovnice čínské je obsažen betakaroten, vitamíny B1, B2 i vitamín C, dále betasitosterol, kyselina linolová, imunlogicky aktivní polysacharidy, seskviterpenoidy a rovněž sloučenina betainu. Blahodárné účinky betainu byly shledány již v sedmdesátých letech pro jeho přínosný vliv v rámci různých chronických jaterních chorob a pozitivním účinku na obnovu jaterních buněk. Betain napomáhá růstu, reguluje hladinu cukru v krvi i rovněž míru krevních lipidů.
V rámci pokusu účinku betainu na krysách, došlo ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Při testování na králících nastalo potlačení vzniku aterosklerózy. Betain v játrech je důležitým faktorem, neboť díky betainu játra produkují cholin, který má vliv na zklidnění, zlepšení paměti a slouží jako ochrana proti steatóze, což je ztučnění jater.
S velkou pravděpodobností lze konstatovat, že rovněž plody kustovnice rostoucí u nás oplývají léčebnými účinky. Avšak vzhledem k tomu, že v rámci medicíny je tato rostlina neprobádána, je záhodno zůstat u osvědčené kustovnice čínské.